Bělorusko se připravuje na válku, říká vůdce Lukašenko. O konflikt ale Bělorusko neusiluje

Přidat na Seznam.cz

Běloruský prezident Alexandr Lukašenko otevřeně prohlásil, že jeho země sice neusiluje o žádný konflikt, ale aktivně se připravuje na válku. Lukašenko to řekl během návštěvy Grodna v Bělorusku.

„Nevěřte nikomu, že chceme bojovat. Připravujeme se na válku, a to říkám na rovinu. Pokud chcete mír, připravujte se na válku,“ řekl Lukašenko.

Prozradil také, že Bělorusko cvičí vojenské jednotky a dodává svým ozbrojeným silám zbraně a vybavení.

„Pokud někdo odtamtud (z nepřátelských zemí) skučí a kritizuje nás, vězte, že děláme správnou věc. Pokud nás tam začnou chválit, je to katastrofa.“ Dle deníku Ukrainska Pravda Lukašenko dodal, že Bělorusko údajně nikoho neohrožuje. „Nemusíme nikomu vyhrožovat. Nechceme cizí půdu. Bůh nám dopřej, abychom ji zpracovali,“ řekl.

Sám Lukašenko v únoru 2023 prohlásil, že běloruské úřady jsou připraveny nabídnout své území pro případnou novou ofenzívu ruských vojsk na Ukrajinu, a varoval před připraveností zapojit se do konfliktu, pokud bude Bělorusko čelit agresi ze strany Ukrajiny, píše deník Kyiv Post. V roce 2023 se Rusko a Bělorusko dohodly na umístění ruských taktických jaderných zbraní na běloruském území, přičemž Putin objasnil, že tento krok neporuší Smlouvu o nešíření jaderných zbraní. Lukašenko již dříve označil taktické jaderné rakety poskytnuté Vladimirem Putinem za „národní“ nebo „vlastní majetek“ a zdůraznil, že přispějí k samosprávě a svobodě Běloruska.

Prozradil také plány na obnovu míst pro rakety s jadernými hlavicemi a ujistil, že Bělorusko by v případě potřeby mohlo potenciálně získat strategické jaderné zbraně. „Nezastavíme se před ničím, budeme bránit naše země, naše národy,“ řekl Lukašenko již v březnu 2023.

Není jasné, kolik jaderných zbraní bylo v Bělorusku umístěno. Není také bezprostředně jasné, zda nová doktrína Minsku bude zahrnovat použití ruských zbraní.

Zdroj: Ukrainska Pravda, Kyiv Post