Bělorusko buduje zařízení, pravděpodobně pro skladování ruských jaderných zbraní

Přidat na Seznam.cz

V Bělorusku se staví vojenská základna, kde může Rusko skladovat své jaderné zbraně. Informoval o tom list The New York Times na základě analýzy satelitních snímků pořízených společností Maxar.

Stavba probíhá od března 2023 u vesnice Osipoviči, kde se od sovětských dob nachází vojenská základna. Toto město se nachází ve vzdálenosti asi 190 kilometrů severně od hranic s Ukrajinou.

NYTimes uvádí, že některé z nedávno vybudovaných staveb mají rysy spojené se skladováním jaderných zbraní na základnách v Ruské federaci. Například nové území, které je pečlivě střeženo. Kromě stávajícího bezpečnostního perimetru kolem celé základny je obehnáno třemi řadami oplocení. Dalším charakteristickým prvkem je krytá nakládací plocha, spojená, jak se zdá, se skrytým podzemním bunkrem ze sovětské éry.

Údajný sklad ruských jaderných zbraní se nachází ve stejném městě jako raketové systémy Iskander, které Rusko předalo Bělorusku. Střely těchto systémů mohou být použity jako nosiče jaderných nebo konvenčních hlavic. Na ochranu místa u Osipoviči byl podle snímků nasazen také systém protivzdušné obrany, uvádí portál Militarnyi.

Jak již bylo dříve oznámeno, 7. května Bělorusko, které je spojencem Ruska, oznámilo náhlou kontrolu prostředků, jako jsou nosiče taktických jaderných zbraní se systémy Iskander. Poté bylo konstatováno, že bylo plánováno prověřit celou škálu opatření od plánování, přípravy a použití taktických úderů jaderné munice.

Zdroj: The New York Times, Militarnyi