Běloruské opoziční médium Nexta analyzovalo nesrovnalosti v oficiální verzi ruských úřadů o teroristickém útoku v Moskvě

Přidat na Seznam.cz

Běloruské opoziční médium Nexta pokračuje v sérii publikací analyzujících všechny nesrovnalosti v oficiální verzi ruských úřadů o teroristickém útoku v Moskvě.

V noci ze 7. na 8. března americká ambasáda varovala Rusko, že se teroristé připravují k útoku. Putin se varováním vysmíval a ignoroval je. Jeden z útočníků prováděl průzkum v Crocus den předtím, než byla americká ambasáda varována před teroristickým útokem, poté byl terorista zachycen na kameru.

Speciálním jednotkám trvalo příliš dlouho, než přijeli na místo. Ruská garda dorazila na místo teroristického útoku téměř hodinu po jeho začátku. Během této doby mohli teroristé uprchnout, což se jim ve skutečnosti podařilo. Hasiči nemohli začít požár plně likvidovat, protože čekali na speciální jednotky, až prostor vyčistí. 

Zatímco požár na radnici Crocus nebyl ani uhašen, ruské úřady obvinily Ukrajinu z teroristického útoku, aniž by měly absolutně žádné důkazy. Navzdory skutečnosti, že podezřelí z teroristického útoku byli občané Tádžikistánu spojení s ISIS a tato skupina sama přiznala, Kreml neopustil „ukrajinskou stopu“. Přestože tato verze neobstojí v kritice natolik, že v ní nevěří ani Putinův kruh, dokonale zapadá do celkového obrazu ruské propagandy určené k démonizaci Ukrajiny. Této verzi začalo odpovídat samotné vyšetřování a oficiální prohlášení úřadů a ruští propagandisté ​​dostali pokyny, aby to co nejvíce šířili v médiích. Podle logiky Kremlu tím, že obviní Ukrajinu z tohoto teroristického útoku, bude moci sjednotit Rusy, aby se zjednodušila nadcházející mobilizace. Za zmínku také stojí, že Putin promluvil k národu nikoli v den teroristického útoku, ale až téměř o den později. Téměř celý den hledal Kreml alespoň nějaké důkazy o zapojení Ukrajiny, ale nemohl je najít.

Úniková cesta. Ozbrojení lidé, kteří opustili Moskvu, se mohli snadno schovat v lesním pásu v Moskevské oblasti a poté několikrát změnit vozidla. To však neudělali a rozhodli se probít k hranici autem, které bezpečnostní složky hledaly na základě jejich SPZ. Teroristé projížděli Moskevskou oblastí po jedné z hlavních dálnic rychlostí 50 km za hodinu. Byli zastaveni až po 300 km.

Putin tvrdí, že teroristé původně prorazili k ukrajinské hranici, protože tam pro ně bylo otevřené „okno“. Později běloruský diktátor Lukašenko Putinovu verzi zneplatnil tím, že útočníci „nemohli vstoupit“ do Běloruska kvůli posílené hranici a proto zamířili na Ukrajinu. To znamená, že původně neplánovali jet na Ukrajinu, což je logické – vše je tam zaminované, nebezpečné a dostat se do Běloruska, vzhledem k otevřené hranici s Ruskem, je rychlejší a jednodušší. Existuje další možnost, že se teroristé ztratili a projeli, kam se podívali, i když vzhledem k tomu, že samotný teroristický útok byl dobře naplánován, měl by být naplánován i plán útěku. 

Reakce ruských úřadů na teroristický útok. Ruské speciální služby zmeškaly přípravu teroristického útoku a nedokázaly mu zabránit ani zlikvidovat teroristy na místě činu. Není známo, kde teroristé získali zbraně a kolik jich ve skutečnosti bylo. 

Podezřelí byli vystaveni tvrdému mučení – jednomu z údajných teroristů bylo uříznuto ucho a byl nucen ho sníst, další podezřelý byl mučen elektrickým proudem přitažením drátů k jeho genitáliím. Není žádným tajemstvím, že ruské bezpečnostní složky mučí lidi, ale v minulosti se o to pokoušely tajně, píše deník Disinfo.

Únik těchto šokujících záběrů byl orientační a koordinovaný s cílem zastrašit ani ne tak skutečné teroristy, jako spíše protiválečné Rusy na území Ruské federace. Žhářské útoky na vojenská náborová střediska, sabotáže na železnici a další násilné metody neposlušnosti jsou ruskými úřady považovány za terorismus. Zveřejnění záběrů z mučení se na ruském internetu setkalo s vlnou pozitivních komentářů, které naznačovaly, že šlo také o prvek psychického zadostiučinění pro Rusy, kteří požadovali kruté potrestání teroristů. 

V současné době zanechává teroristický útok na Crocus více otázek než odpovědí. Jedna věc je známá: Kreml tomu nemohl nebo nechtěl zabránit, ačkoliv měl všechny možnosti. Nyní chce Putin využít teroristického útoku k rozdmýchání protiukrajinské hysterie a shromáždit své příznivce. Oficiální verze ruských úřadů nevzbuzuje žádnou důvěru. 

Zdroj:Nexta, Disinfo