Během Olympijských her žádné příměří nebude, trhá plány Macrona ruský prezident Putin

Přidat na Seznam.cz

Ruský prezident Vladimir Putin v pátek naznačil, že Moskva během letních olympijských her nevyhoví výzvám k příměří na Ukrajině, a poukázal na podle něj nespravedlivé zacházení s ruskými sportovci, píše server The Moscow Times.

Na otázku, zda během návštěvy Číny podporuje myšlenku francouzského prezidenta Emmanuela Macrona na celosvětové „olympijské příměří“ během letních her v Paříži, Putin odpověděl: „Myslím, že tyto olympijské zásady, včetně ‚olympijského příměří‘, jsou velmi správné.“

Dodal však: „Dnešní mezinárodní sportovní činitelé sami nedodržují zásady olympijské charty“ a obvinil sportovní orgány, že nedovolují ruským sportovcům vystupovat na hrách s ruskou vlajkou, praporem a ruskou národní hudbou, ruskou hymnou. „Dopouštějí se vůči nám přestupků a požadují od nás plnění. Vážení přátelé: takhle se daleko nedostaneme. Takto se ještě nikdo nedohodl,“ dodal.

Francouzský prezident Emmanuel Macron v pátek zopakoval svou představu „olympijského příměří, aby Rusko ukončilo své současné operace“ na Ukrajině.

Rusko plánuje v září uspořádat konkurenční sportovní akci poté, co mu bylo kvůli jeho invazi na Ukrajinu znemožněno účastnit se olympijských her jako země – spolu se spojencem Běloruskem, píše server Le Monde.

Macron minulý týden poděkoval čínskému prezidentovi Si Ťin-pchingovi za to, že během pařížské olympiády podpořil myšlenku příměří ve všech konfliktech včetně Ukrajiny.

Zdroj: The Moscow Times a Le Monde