Bašta se v zákulisí rozohnil na novináře

Přidat na Seznam.cz

Prezidentský kandidát Jaroslav Bašta za SPD se dostal do ostré konfrontace s novinářem Seznam Zpráv, který se ho dotázal, zda si stojí za vyřčeným komentářem nebo jsou to slova, která mu doporučuje předseda hnutí Tomio Okamura.

Jaroslav Bašta se zúčastnil prvního bloku prezidentské debaty na televizi Nova. Ta byla sestavena podle referencí jednotlivých kandidátů. Pro potřeby natočení podcastu Vlevo dole čekali na prezidentského kandidáta v zákulisí Lucie Stuchlíková a Václav Dolejší ze Seznam Zpráv. V podcastu se měl Bašta podělit o své názory z prezidentské debaty.

Rozhovor ovšem od počátku provázel vzájemný konflikt. Příčinou byl dotaz reportéra Václava Dolejšího, který se ho na přímo zeptal, zda vyřčený názor myslí vážně, nebo mu bylo nařízeno Tomiem Okamurou, že si to takhle má myslet.

Prezidentského kandidáta se položená otázka evidentně dotkla. „Neštvěte mě. Tohle byla podpásová otázka, to za prvé. Kdybych byl mladší, tak by to skončilo asi trochu jinak,“ rozčílil se Bašta a dodal: „Jak si o mně můžete myslet, že jsem něčí loutka? To spíše vy!“ ukázal rozzlobený Bašta následně na reportéra, který k Baštovi poznamenal, že „je zkušený politik“.

Václav Dolejší se o svůj čerstvý zážitek podělil se svými fanoušky na Facebooku, ten svůj příspěvek okomentoval slovy: „S Lucií Stuchlíkovou pro vás natáčíme Reaktor podcastu Vlevo dole na zítřejší ráno o finální debatě v TV Nova. Ovšem nemuseli jsme to zvládnout, protože jsem málem dostal pěstí od Jaroslava Bašty, když jsem se ho na chodbě zeptal, jestli jsou to jeho názory, nebo poslouchá Okamuru“.

Tomio Okamura se snaží vyvolat dojem, že Jaroslav Bašta po svém zvolení může odvolat Fialovu vládu. Ten se odvolává na tvrzení ústavního právníka Jana Kudrny, který ovšem uvedl, že jeho výrok byl vytržen z původního kontextu. Ten vysvětlil, že prezident může odvolat vládu pouze v případě, že sama nepodá takzvanou „povinnou demisi“. K té dochází například po sněmovních volbách, když jsou zvolení noví poslanci.

„Je to pravomoc, kterou může prezident využít jen v krajním případě. Nemůže to udělat jen proto, že si to politicky usmyslí, že se mu konkrétní premiér nebo vláda osobně nelíbí,“ rozporuje ústavní právník Kudrna pro iRozhlas.cz.

Zdroj: iRozhlas.cz, Facebook