Baltimore zažaloval provozovatele kontejnerové lodi, která narazila a zničila jeden z hlavních mostů, přičemž zahynulo šest lidí

Přidat na Seznam.cz

USA Region se vzpamatovává z uzavření svého nejrušnějšího námořního tranzitního přístavu poté, co se 26. března zřítil most. Město tvrdí, že loď Dali byla zjevně nevhodná k plavbě, a obviňuje její majitele a manažera z nedbalosti. Majitel a manažer lodi se sídlem v Singapuru již požádali soud o omezení své odpovědnosti.

„Nic z toho se nemělo stát,“ argumentovali právníci zastupující starostu a městskou radu Baltimoru ve federální žalobě. Město žádá okresní soud v americkém Marylandu o soudní proces s porotou, aby byla žalovaným uložena plná odpovědnost, píše BBC a Yahoo!

Žaloba, v níž jsou jmenováni majitel lodi Dali, společnost Grace Ocean Private Limited, a její správce, společnost Synergy Marine Private Limited, tvrdí, že zřícení mostu bylo přímým důsledkem jejich hrubé nedbalosti a lehkomyslnosti a v důsledku neplavnosti plavidla.

Cesta, kterou se nákladní loď vydala není velkým nákladním lodím cizí, napsali zástupci města. Podle nich se plavidlo potýkalo s nekonzistentním napájením, které buď nebylo vyšetřeno, nebo nebylo opraveno. „Loď Dali přesto opustila přístav, přestože byla ve zjevně nehodném stavu,“ uvedla žaloba.

V podání se rovněž uvádí, že loď Dali byla obsazena nekompetentní posádkou, která nedbala na své povinnosti a neměla řádný výcvik.

Zdroj: BBC, Yahoo!