Bachmutské peklo na zemi: Ukrajinci přiznali, že by mohli ustoupit. Zatím ale zůstávají a brání okupované město

Přidat na Seznam.cz

Prezident Ukrajiny Volodymyr Zelenskyj ve středu 28. února oznámil, že se intenzita bojů v městě Bachmut v Doněcké oblasti neustále zvyšuje, informoval server DeutscheWelle.

Už měsíce tam probíhají krvavé boje o každý metr rozbombardované půdy mezi ruskými okupanty a ukrajinskými obránci. Nyní se k situaci vyjádřil i mluvčí Východní skupiny Ozbrojených sil Ukrajiny Serhij Čerevaty, uvádí agentura Unian. Ukrajinské síly zatím nehodlají ustoupit z Bachmutu a vzdát se tohoto území.

„Pokud uvidíme, že ohrožení našeho personálu a naší operační situace je větší než potřeba udržet toto území, tak vojáky stáhneme. Uděláme to však organizovaně a bez paniky,“ řekl mluvčí a naznačil tak, že v případě příliš vysokých ztrát se Ukrajinci z Bachmutu stáhnou.

V současné době však s něčím takovým nepočítají a hodlají udržet město, ze kterého se stalo dějiště nejhorších bojů války na Ukrajině. Čerevaty tak okupačním silám vzkázal, že i když jsou to brutální a tvrdé boje, tak ukrajinské síly z Bachmutu neustoupí.

Má to cenu?

Američtí a západní představitelé však zmateně kroutí hlavou, proč Ukrajina i Rusko považují Bachmut za tolik důležitý. Tito představitelé pro CNN uvedli, že by se Ukrajinci měli spíše soustředit na potenciální ofenzivu na jihu, při níž by byl použit jiný styl boje, který by vhodně využil miliardy dolarů vojenské pomoci, které se Ukrajině dostává.

Zdroje: DeutscheWelle, Unian, CNN