Babiš ve Sněmovně předvedl záchvat vzteku: Pokud důchodovou novelu nestáhnete, zorganizuji demonstraci důchodců, prohlásil k Fialovi

Přidat na Seznam.cz

Po zhruba třicetihodinovém jednání schválil parlament program dnešní schůze, jehož jediným bodem je vládní novela o snížení červnové valorizace důchodů. Poslanci nyní diskutují o tom, zda jsou vhodné podmínky pro zkrácenou rozpravu o novele, jejíž schválení blokuje opozice.

Stejně jako při původním potvrzení stavu legislativní nouze, o které požádala vláda, bylo do jednání přihlášeno 65 poslanců. Jednání měla pravděpodobně pokračovat i po půlnoci. Schválení programu jednání předcházela zhruba sedmihodinová rozprava, v níž s obsáhlými projevy vystoupili lídři obou opozičních hnutí Tomio Okamura (SPD) a Andrej Babiš (ANO).

Bývalý premiér Andrej Babiš hovořil více než tři hodiny, lídr SPD jen dvě a čtvrt hodiny, na rozdíl od úterního sedmihodinového projevu. Netajil se tím, že jeho cílem je zabránit přijetí vládního návrhu. Stejnou ambici měl i Babiš, který stejně jako Okamura kritizoval kroky současného koaličního kabinetu, uvádí se na webu Ministerstva financí ČR.

Babiš se ve svém projevu vrátil k plánovaným projektům svého kabinetu. Kritizoval současnou koalici mimo jiné za odkládání stavebního zákona a nedostatečnou potravinovou soběstačnost země. Zopakoval svou výzvu premiérovi Petru Fialovi, aby vláda stáhla důchodovou novelu. ,,Tak toho nechte a zkuste se s námi normálně bavit,“ vyzval Babiš koalici.

Babiš vyjádřil naději, že se podaří přesvědčit nastupujícího prezidenta Petra Pavla, aby zákon o nižší valorizaci důchodů vetoval. „A pokud to neuděláte a prezident dá na to veto, udělám první demonstraci důchodců, protože mám střet zájmů, je mi 68 a podle vás bych už neměl pracovat,“ pokračoval Babiš s tím, že se do důchodu zatím nechystá. ,,Nebudu vás dál terorizovat,“ řekl Babiš na závěr svého projevu, jak uvádí portál Penize.cz.

Zdroje: Ministerstvo financí ČRPenize.cz, Instagram