Babiš kritizuje Válka za nedostatek penicilinu. Válek slibuje, že penicilin bude, i kdyby ho měl sám vyrobit

Přidat na Seznam.cz

S nedostatkem některých léků se Česká republika potýká již dlouhodobě. Mezi chybějící léky v českých lékárnách patří hlavně penicilin, endiaron, inzulin, nebo sirupy pro děti. Andrej Babiš se kvůli nedostatku léků do ministra zdravotnictví Válka pustil a označil ho za neschopného a volá po jeho odvolání.

Andrej Babiš se ve svém čtvrtečním projevu ve Sněmovně pustil do ministra zdravotnictví Válka a v dlouhém přednesu směrem k ministrovi měl celou řadu výtek, týkajících se nedostatků léků. Mluvil o tom, že je Válek neumí zajistit a kdyby byl ministr on, okamžitě by to řešil a osobně by chybějící penicilin dovezl. Jeho přednes směrem k ministrovi byl velmi dlouhý.

 „Takže ten ministr, to je totální peklo. Totální peklo. Ne? Nejsou léky. Tak netituluju ho. On je závislý na těch počítačových hrách. Naši sedí nahoře, tak to vidí. A samozřejmě v Praze se nic neutají. Takže on přijde ráno do práce a hraje ty hry. On je závislý. On je nemocný. Chápete to? Tak já bych vám doporučoval ho okamžitě vyměnit. Ale pan premiér na to neslyší,“ chrlil ze sebe Babiš, uvádí deník Blesk.

Na svém účtu X pak dokonce Andrej Babiš repostoval úryvek videa z rozhovoru, kde hovořil MUDr. Kamal Farhan o tom, že Penicilin opravdu není a tvrdil, že ministr Válek vždy zajištění léků sliboval, ale nikdy je nezajistil.

Na slova z úst Andreje Babiše reagoval Válek na páteční tiskovce s klidem a ironií. Nezapomněl opomenout Babišovu vládu v době pandemie covidu a neustále se měnící ministry zdravotnictví.

„Pan Andrej Babiš je jistě vynikající manažer a byl výborný premiér, což dokázal v době covidu-19, kdy střídal ministry, což vedlo k nejvyššímu úmrtí v Evropě a nemyslím si, že premiér Fiala bude kráčet v jeho stopách,“ uvedl Válek.

Ke kritice své osoby kvůli nedostatku léků ještě dodal:

„Radši budu pálit penicilin podobně jako vakcíny, než aby nějakému pacientovi chyběl,“ řekl v pátek ministr zdravotnictví Vlastimil Válek.

Problém podle ministra není, že by léků nebyl dostatek, ale že nejsou ve všech lékárnách. Podle náměstka ministra Jakuba Dvořáčka je z dat patrné, že léků dodaných do Česka bylo dost a nebyly dosud vydané, takže v některých lékárnách být musí. Podzimní problémy podle něj způsobil výpadek jednoho léku, který se přenesl na další, kterými ho lékaři nahrazovali, uvádí deník iDnes.

Ministerstvo zdravotnictví slibuje, že dodávky penicilinu budou. Nejdéle prý do druhé poloviny listopadu dorazí do České republiky 300 tisíc balení penicilinu v tabletách i suspenzích.

Ministr Válek ale už v měsíci dubnu konstatoval, že o výpadcích tohoto a dalších léků ví, a nejdéle v květnu budou zásoby těchto léků doplněny. Nyní čekají lékárny na slibovaný měsíc listopad.

Zdroje: iDnes, Blesk, Twitter