Babiš je lhář a zrádce, pustil se do prezidentského kandidáta ministr průmyslu a obchodu Josef Síkela

Přidat na Seznam.cz

Kontroverzní výroky Andreje Babiš v debatě na České televizi rozohnily mnoho českých i světových politiků. Dostal totiž otázku, co by dělal, kdyby bylo Polsko vojensky napadeno. Andrej Babiš řekl, že by vojáky do Polska neposlal a že je proti tomu posílat „naše děti a děti našich žen do války.“ Na tato slova zareagoval český ministr průmyslu a obchodu Josef Síkela.

„Teď už všichni víme, proč je Andrej Babiš kandidátem proruských dezinformátorů,“ napsal ministr na svém profilu. „Andrej Babiš je totiž nejen lhář, ale i zrádce,“ napsal v reakci na výrok, který si mnoho českých i světových politických osobností vyložilo jako projev neochoty pomoci v případě vojenského konfliktu.

Tato pomoc mimochodem není dobrovolná, článek 5 smlouvy NATO zavazuje všechny členské státy, aby zakročily v případě útoku byť na jedinou zemi ve společenství. Neochotu tuto smlouvu dodržet si mnozí vysvětlují jako zrádnou proruskou kolaboraci.

Dále se ministr průmyslu a obchodu omluvil spojencům České republiky za slova Andreje Babiše a dodal, že Češi zrádci nejsou. Vyjádřil také naději, že demokratické volby Andreje Babiše na Hrad nepustí.

Agrodiplomacie

Síkela přitom není prvním vysoce postaveným a vlivným politikem, který kritizuje Babiše. Za proruského chaotika označil Babiše i ministr zahraničních věcí Jan Lipavský. Ten o bývalém premiérovi napsal, že není žádným diplomatem – a že jediné zájmy, které diplomaticky hájí, jsou zájmy Agrofertu. Použil termín „agrodiplomacie“, například v souvislosti s Babišovou návštěvou Orbána, po které Agrofert získal stamilionovou dotaci.

Zdroje: Josef Síkela, Jan Lipavský