Apokalypsa Kyjeva. Starosta Kličko připravuje obyvatele na nejhorší

Přidat na Seznam.cz

Vitali Kličko připravuje město na scénář, kdy nebude dostatek elektřiny, vody a tepla. Nabádá tak obyvatele, aby se dostatečně zásobili jídlem a vodou.

Současně zdůraznil, že evakuace obyvatel hlavního města není v plánu. Alespoň ne v aktuální situaci. Podle The Guardian existují ovšem scénáře, kdy se počítá i s touto variantou. „Kyjev může přijít o elektřinu, vodu a teplo. Může nastat apokalypsa, jako v hollywoodských filmech, kdy není možné žít v domech kvůli nízké teplotě,“ podotkl představitel ukrajinské metropole.

Podle dalších informací je v hlavním městě málo civilních krytů, které by bylo možné vytápět a pojmuly by všechny obyvatele města, informuje NY Times. K dispozici je 500 takových krytů, které ale třímilionovou aglomeraci nepoberou. Podle Klička může nastat scénář, kdy bude muset být zastaven přívod vody do vytápěných budov, aby se nenarušil vodovodní systém.

Hlavním problémem je neustále bombardování, kdy dochází k poruchám na kritických místech. Aktuálně je v Kyjevě sice „jen“ dvacetiprocentní energetický deficit. I přesto je na místě se dostatečně zásobit pitnou vodou, jídlem a teplým oblečením.

Ukrajina stále přijímá zahraniční pomoc. Nejvíce jsou nyní požadovány všechny typy elektrocentrál.

Zdroj: The Guardian, NY Times