Antikoncepční revoluce ve Francii. Tamější mladí lidé budou mít k dispozici kondomy zdarma

Přidat na Seznam.cz

Ve Francii jsou pro mladé lidi některé antikoncepční prostředky již delší dobu zdarma, brzy se to však bude týkat i kondomů, jak informuje deník Zeit Online. Osoby ve věku 18 až 25 let je budou mít od 1. ledna v lékárnách k dispozici zdarma, uvedl podle listu Libération prezident Emmanuel Macron na akci věnované zdraví mládeže. Macron toto opatření nazval „malou antikoncepční revolucí.“

Již téměř rok je antikoncepční pilulka a další antikoncepční prostředky, jako je nitroděložní tělísko, ve Francii pro lidi mladší 25 let zdarma. U kondomů je od roku 2018 možná úhrada prostřednictvím sociálního zabezpečení po předložení receptu.

Macron se též vyslovil pro zlepšení sexuální výchovy. V této oblasti je podle něj Francie „špatná“: „Realita je velmi, velmi vzdálená teorii. Musíme naše učitele v této oblasti lépe proškolit, musíme je naučit být vnímavější.“ Prezident se konkrétně zabýval očkováním dospívajících proti infekci lidským papilomavirem (HPV) a nevyloučil ani povinné očkování. Některé HP viry mohou totiž způsobit rakovinu děložního čípku.

Naproti tomu v České republice pojišťovny na antikoncepci nepřispívají téměř nic. Dle serveru iDNES patří v otázce dostupnosti antikoncepce Česká republika v rámci EU k horším zemím. iDNES ale zároveň informoval i tom, že zájem o hormonální antikoncepci v Česku kontinuálně klesá. Lze tedy předpokládat, že pokud by se Česko inspirovalo Francií a zavedlo kondomy zdarma, mladí lidé by toto opatření uvítali.

Zdroje: Zeit Online, Libération, iDNES