ANO podle tvrzení Hradu podpořilo zvýšení věku pro odchod do důchodu. Havlíček to popírá

Přidat na Seznam.cz

Na záznamu jednání týkající se důchodové reformy, kterou zveřejnili představitelé Hradu, se zástupci vlády, ANO i kanceláře prezidenta republiky shodli, že je nutné reformovat současné nastavení penzí. Karel Havlíček i celé hnutí ANO však shodu s vládou popírají.

Podle Hradem zveřejněného dokumentu se ANO s vládou shodlo na tom, že je první důchodový pilíř dlouhodobě finančně neudržitelný a budou potřeba jeho změny. ANO na jednání reprezentovala Alena Schillerová právě s Havlíčkem, kteří zároveň požadovali od ministerstva práce a sociálních věcí zpracovat na jaře důchodovou analýzu.

V zápisu je však zároveň vyjádřen nesouhlas Havlíčka i Schillerové s vládou navrhnutým provedením reformy, s nutností zvýšení věkové hranice pro odchod do penze však souhlasili. ANO i vláda včetně resortu ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky dostali za úkol vypracovat návrh, jak by důchodovou problematiky řešili.

Šokovaný Havlíček

Zveřejnění záznamu nenechalo chladným stínového předsedu vlády Karla Havlíčka z hnutí ANO. Ten ve svém vyjádření uvedl, že se s ničím podobným nikdy nesetkal a že řádně a obratem na zápis reagovali a žádali upřesnění, které se mělo týkat jejich postoje a stanoviska. Pochopení by naopak měl v případě, že by o změnu v zápise nežádali. Změna prý navíc byla dostatečně odůvodněna. Havlíčkovi se dále nelíbila citace hnutí bez předchozí domluvy, jaké má být přesné vyjádření.

Začátkem dubna pak prezident Petr Pavel na tiskové konferenci sdělil, že na prodloužení odchodu věku do důchodu panuje shoda a řešit se už bude pouze způsob výpočtu. Schillerova posléze požadovala od vlády pro ANO dodání materiálu, na jehož základě by podle čísel o penzích hnutí jednalo. „Bavili jsme se o způsobu, jakým to nastavit. Zda nastavit strop, což by byla spíš pro nás cesta, zda zachovat pětiletý interval, nebo tam nechat automatiku, kterou navrhuje ministr práce,“ řekla Schillerová.

Shodu s vládou vyvrátil také Karel Havlíček. „Překvapila nás rétorika prezidenta, že je na tom shoda. To, že se proti něčemu kategoricky nevymezíme a jsme připraveni projít nové podklady, neznamená, že s tím souhlasíme,“ doplnil Havlíček později na tiskové konferenci. Podle něj hnutí podalo zásadní připomínku k Hradem zveřejněného záznamu.

zdroj: idnes, čt24