Angelina Jolie navštívila záplavami sužovaný Pákistán. Více než 3 miliony dětí potřebují okamžitou pomoc

Přidat na Seznam.cz

Pákistán je už mnoho týdnů pod vodou. Více než třetinu území zpustošily záplavy, způsobené mohutnými monzunovými dešti a tajícími horskými ledovci. O život přišlo víc než 1500 lidí, dalším 33 milionům obyvatel se život obrátil vzhůru nohama. Včera do země nečekaně přijela hollywoodská hvězda Angelina Jolie, aby obrátila pozornost světa k hrozící humanitární katastrofě.

Přívalový monzun, který je hlavním viníkem rozsáhlých záplav, se podle vědců opakuje jednou za sto let a v důsledku změn klimatu byl pravděpodobně ještě intenzivnější. Generální tajemník OSN Antonio Guterres jej již dříve označil jako „monzun na steroidech“.

Voda odnesla domy, silnice, železnice, dobytek i úrodu. Podle úřadů může trvat až šest měsíců, než voda v nejpostiženějších oblastech opadne. Zároveň stoupají obavy z nemocí přenášených stojatou vodou, včetně malárie, cholery a horečky dengue, píše CNN. Více než 3 miliony dětí potřebují „okamžitou, život zachraňující pomoc“, hlásí organizace UNICEF.

Herečka a aktivistka Angelina Jolie (47) v úterý dorazila do Pákistánu na nečekanou návštěvu, aby na vlastní oči viděla humanitární krizi považovanou za nejhorší v tomto desetiletí. Podle tiskového prohlášení Mezinárodního záchranného výboru si chce Jolie vyslechnout potřeby záplavami postižených lidí a dozvědět se, jak v budoucnu podobnému utrpení zabránit.

Příjezd hollywoodské hvězdy jistě přitáhne pozornost světa k hrozící humanitární katastrofě. Kvůli neopadající vodě v zemi propuká epidemie malárie a horečky dengue. V nemocnicích se denně hlásí tisíce pacientů, ještě větší počet lidí v táborech po celé zemi se však ke zdravotní péči vůbec nedostane.

Zemi také hrozí akutní nedostatek potravin, protože úroda rýže a kukuřice na polích byla z velké části zničena. Celkové ekonomické škody jsou nyní odhadovány na 30 miliard dolarů, tedy asi 750 miliard korun.

Jolie se tak na vlastní oči přesvědčí, jak země jako Pákistán platí nejvyšší cenu za krizi, kterou nezpůsobily. Její návštěva má přimět mezinárodní společenství, zejména státy, které se nejvíce podílejí na emisích oxidu uhličitého, k jednání a poskytnutí podpory zemím, které nesou hlavní tíhu klimatické krize.

Zdroj: CNN, UNICEF, IRC