Amsterdam zakáže konopí ve čtvrti červených luceren

Přidat na Seznam.cz

Nizozemí – Podle nových předpisů, které město zveřejnilo, bude brzy nezákonné kouřit konopí na ulici v amsterdamské čtvrti červených luceren známé jako Red Light District. Zákony vstoupí v platnost od poloviny května a jejich cílem je zlepšit bydlení pro obyvatele, kteří si dlouho stěžovali na rušení způsobené turisty, píše britský zpravodaj BBC.

Místní média uvedla, že téměř všichni radní podpořili přijetí opatření ke snížení obtěžování obyvatel. Městská rada také ve čtvrtek oznámila, že restaurace a bary budou muset v pátek a sobotu zavřít do 2:00 a po 1:00 nebudou do staré městské části vpuštěni žádní noví návštěvníci.

V současné době je prodej alkoholu z obchodů, lihovin a kaváren ve čtvrti červených luceren nezákonný od čtvrtka do neděle po 16:00. Nyní rada vyzve prodejce, aby během té doby zcela odstranili alkohol ze svých obchodů, nebo je skryli před zraky. Konzumace alkoholu na většině veřejných prostranství v Amsterdamu je nezákonná.

Bezpečnost především

Podle mluvčí města se atmosféra zhoršuje, a to zejména v noci. „Spousta lidí je pod vlivem drog a alkoholu a poflakují se po čtvrti dlouhou dobu. To je na úkor dobrého spánku místních obyvatel a bezpečnosti celé čtvrti.“ Opatření vstoupí do čtyřtýdenního konzultačního období před hlasováním rady a všechny strany souhlasí s tím, že je třeba ho přijmout, uvádí nizozemský zpravodaj Dutchnews.

Nizozemské hlavní město je dobře známé svými konopnými kavárnami a ročně přitahuje miliony turistů. Místní obyvatelé si ale stěžují, že tyto podniky přitahují pouliční dealery a právě zneužívání drog a alkoholu zvyšuje kriminalitu.

Podle současných zákonů v Nizozemsku je držení, výroba nebo prodej drog trestným činem. Nizozemci však mají „politiku tolerance“, která kavárnám umožňuje prodávat konopí za přísných podmínek. Jednou z těchto podmínek je, že kavárny nesmí způsobovat žádné obtěžování místních a vláda jim nařídila, aby přestaly přitahovat zahraniční uživatele drog.

Kromě nových zákonů zahájí amsterodamská rada na jaře kampaň „Drž se dál“, která se zaměří na turisty cestující do hlavního města za drogami, alkoholem a sexem. Minulý rok vzali zoufalí místní obyvatelé věci do svých rukou s „valentýnskými hlídkami“, které hlídkovaly v ulicích, aby turistům připomněly jejich chování a kampaňová skupina „Zastavte šílenství“ opakovaně vedla kampaň za akci zastupitelstva.

Zdroj: BBC, Dutchnews