Američtí vědci nenašli žádné důkazy o tom, že by se do Běloruska přesunuly jaderné zbraně
Federace amerických vědců (FAS) prozkoumala satelitní snímky vojenských a železničních zařízení v Bělorusku a nezjistila žádné známky umístění nebo přepravy ruských jaderných zbraní. Uvádí se to v příslušné zprávě.
Podle snímků vědci zjistili výstavbu dvojitého obvodového plotu kolem vojenského skladu u Osipoviči, který je potenciálním skladištěm jaderných zbraní. Výstavba dalších plotů začala krátce poté, co na místo přijel na inspekci vysoce postavený úředník ruského ministerstva obrany, což podle zprávy potvrdila i tajná zpráva CIA z konce února.
V Osipovičském okrese jsou rozmístěny dvouúčelové odpalovací zařízení Iskander, které Rusko dodalo Bělorusku v roce 2022. Předpokládá se, že Iskandery jsou umístěny asi 11 kilometrů západně od modernizovaného skladu. Ve stejné oblasti se nachází i střelnice Repišče, kde byly starty Iskanderů několikrát spatřeny.
Autoři zdůrazňují, že nemohou jednoznačně určit, že sklad u Osipoviči je nebo případně bude využíván ke skladování ruských jaderných zbraní v Bělorusku. Nepodařilo se nalézt žádné vizuální důkazy o výstavbě příslušné infrastruktury. Přitom většina ruských základen, na nichž jsou umístěny Iskandery, má rozsáhlá pomocná zařízení a sklady raket. V blízkosti Osipoviči nic takového není. Je možné, že běloruská armáda používá jiné standardy skladování a mohla by případně využívat bunkry vyplněné zeminou.
Bezpečnostní perimetr u skladu v Osipoviči má dva ploty, zatímco ruské sklady jaderných zbraní mají obvykle tři nebo čtyři linie oplocení. Uvnitř oplocení také není vidět žádný bunkr, což je další typický rys ruských skladů jaderných zbraní. Kromě fyzické ochrany jsou pro skladování jaderných zbraní vyžadovány i klimaticky řízené sklady.
Nejsou zde také žádné viditelné prostory pro umístění personálu ruského 12. hlavního ředitelství ministerstva obrany (které je zodpovědné za technickou podporu a bezpečnost jaderných zbraní).
Sklad se nachází v blízkosti skladiště konvenčních výbušnin. Bylo by velmi zvláštní, kdyby byly konvenční a jaderné hlavice skladovány ve stejném obvodu. To by se dalo vysvětlit tím, že sklad u Osipoviči je dočasným tranzitním místem a není určen k trvalému skladování, ale spíše k umístění jaderných zbraní v případě krize.
Část nového dvojitého plotu se nachází kolem budov, které byly postaveny v letech 2017-2018, tedy dávno předtím, než byla učiněna jakákoli prohlášení o rozmístění ruských jaderných zbraní v Bělorusku. I kdyby Rusko mělo v úmyslu vybudovat v Bělorusku sklad, neexistuje žádná záruka, že by v době míru nějaké jaderné zbraně skutečně překročily hranici. Autoři naznačují, že Rusko se možná připravuje na případné rozmístění jaderných zbraní v Bělorusku v budoucnu.
Hovoří se také o možném rozmístění jaderných zbraní na letištích u Lidy a Baranoviči. Ani o tom však neexistují žádné vizuální důkazy.
Neexistují žádné známky modernizace potřebné pro rozmístění jaderných zbraní u Lídy. Nejnovější snímky ukazují výstavbu dodatečného bezpečnostního perimetru kolem muničního skladu.
Stejně jako v případě modernizace skladu u Osipoviči nemusí druhý bezpečnostní perimetr nutně zahrnovat rozmístění jaderných zbraní; může jít pouze o vylepšení stávající bezpečnostní infrastruktury.
Objevily se rovněž spekulace, že letecká základna Baranoviči, vybavená modernějšími stíhačkami Su-30SM, by mohla být potenciálním kandidátem na rozmístění jaderných zbraní. Ani tam však zatím nebyly nalezeny žádné známky modernizace, která je k tomu zapotřebí.
Autorům se rovněž nepodařilo najít vizuální důkazy o přepravě jaderných zbraní do Běloruska.
Dne 27. června „Společenství běloruských železničářů“ informovalo, že jaderné zbraně a související vybavení budou do Běloruska dodány ve dvou fázích: jedna v červnu (a již dokončená) a druhá v listopadu. Tvrdilo se, že dodávky budou probíhat ze stanic Potanino, Lozhok a Čeboksary v Rusku, s příjezdem do stanice Prudok v Bělorusku – více než 200 km od Osipoviči.
Tato místa v Rusku jsou vzdálena stovky kilometrů od známých skladů jaderných zbraní. Autoři spekulují, že se zde mohou nacházet buď součásti těchto zbraní, nebo bezpečnostní zařízení, nikoli samotné hlavice.
Studie satelitních snímků oblasti stanice Prudok v Bělorusku neprokázala žádné viditelné známky budování infrastruktury potřebné k bezpečné přepravě jaderných zbraní.
Připomeňme, že 25. května podepsali ministři obrany Běloruska a Ruska dokumenty, které definují postup pro uchovávání ruských nestrategických jaderných zbraní ve speciálním skladu na území Běloruska.
Dne 16. června ruský prezident Vladimir Putin uvedl, že první jaderné náboje byly do Běloruska dodány, a dodal, že Rusko tuto práci dokončí do konce léta, píše NBCNews.
Lukašenko 27. června uvedl, že většina ruských jaderných zbraní byla do Běloruska dodána.