Američtí instruktoři chválí ukrajinské vojáky. Obsluhu protiraketových systémů Patriot zvládají výborně

Přidat na Seznam.cz

Ukrajinci se během tréninku v USA učí obsluhovat americké systémy protivzdušné obrany Patriot. Cvičí se na nich 65 ukrajinských vojáků po dobu 10 týdnů. Televize CNN byla pozvána na úterní školení, které se konalo jen několik dní před očekávaným ukončením zrychleného kurzu.

Výcvik ve výcvikovém středisku Fort Sill je jediným místem na půdě USA, kde instruktoři školí Ukrajince, jak používat americké zbraňové systémy. Videozáznamy a fotografie z výcviku jsou zakázány, aby byla chráněna identita Ukrajinců, kteří se během příštího měsíce mají vrátit domů, aby uplatnili získané dovednosti v boji proti ruským silám.

„Ukrajincům se dařilo skvěle,“ prohlásili američtí představitelé pro CNN. Základy ovládání systému Patriot si osvojili tak rychle, že jim byl poskytnut dodatečný intenzivní výcvik, který se jejich americkým kolegům, kteří absolvovali stejný kurz, dostává jen zřídka.

„Podle našeho hodnocení jsou ukrajinští vojáci velice dobří studenti. Díky svým rozsáhlým znalostem protivzdušné obrany a zkušenostem z bojové zóny se naprosto rychle učí,“ řekl brigádní generál Shane Mrogan, zastupující velitel Fort Sill.

USA se snaží urychlit výcvik a dodávky tanků Abrams a systémů protiraketové obrany Patriot pro Ukrajinu. Chtějí Ukrajince připravit na očekávané těžké boje v tomto roce, uvádí deník Politico.

Protiraketové systémy Patriot dorazí na Ukrajiny do několika týdnů. Tanky Abrams pak posílí ukrajinské obránce na podzim tohoto roku, uvedl mluvčí Pentagonu brigádní generál Pat Ryder.

Zdroje: CNN, Politico