Americký prezident odsoudil vlnu antisemitismu, vyvolanou univerzitními protesty a válkou v Gaze

Přidat na Seznam.cz

Prezident Joe Biden v úterý během ceremonie připomínající oběti holocaustu odsoudil „divoký nárůst“ antisemitismu na univerzitních kampusech a po celém světě. Tento nárůst byl způsoben nedávným útokem Hamásu na Izrael, který rozpoutal válku v Gaze.

Biden zdůraznil, že 7. října, kdy Hamás zabil více než 1200 Izraelců, převážně civilistů, byl pro Židy nejsmrtelnějším dnem od doby holocaustu. Varoval také, že lidé již začínají zapomínat na původce této tragédie. Navzdory napjatému vztahu s izraelským premiérem Benjaminem Netanjahuem kvůli invazi do města Rafáh, která by mohla zhoršit humanitární krizi v Gaze, obnovil Biden svůj závazek k neochvějné podpoře Izraele.

Bidenova administrativa oznámila nové kroky proti antisemitismu, které zahrnují vzdělávací programy pro školy a komunity a zasílání dopisů školním okrskům s příklady nenávistných projevů, jež mohou vést k vyšetřování. Biden zdůraznil, že v Americe není místo pro antisemitismus ani násilné hrozby, čímž reagoval na nedávné propalestinské protesty na univerzitních kampusech, které otřásly zemí a vyvolaly politickou výzvu pro jeho administrativu, uvádí deník ABCnews.

Bidenova podpora Izraele komplikuje jeho šance na znovuzvolení do úřadu prezidenta

Biden zdůraznil, že Amerika nesmí poskytnout „bezpečný přístav nenávisti“ a musí odsoudit jak racionalizace a popírání holocaustu, tak i útoky Hamásu. Jeho neochvějná podpora Izraele v konfliktu s Hamásem však vyvolává rozpory v rámci jeho koalice a mezi mladšími voliči, což komplikuje jeho snahu o znovuzvolení. Kritika jeho politiky se stále zintenzivňuje, což je patrné z protestů na univerzitních kampusech a při veřejných akcích, uvádí zpravodajská stanice CNN.

Zdroj: ABCnews, CNN