Americký generál se domnívá, že válka USA s Čínou by mohla začít v roce 2025. Žádá armádu, aby se připravila

Přidat na Seznam.cz

Vysoce postavený generál amerického letectva předpovídá, že USA a Čína se v roce 2025 pravděpodobně pustí do války. Důvodem by mohl být konflikt o Tchaj-wan, píše deník Financial Times.

Generál Mike Minihan, šéf amerického velitelství pro leteckou mobilitu, uvedl, že obě země pravděpodobně nakonec vstoupí do války kvůli řadě okolností, které by povzbudily čínského prezidenta Si Ťin-pchinga.

„Doufám, že se mýlím. Moje intuice mi říká, že v roce 2025 budeme ve válce. Si Ťin-pching vyhrál své třetí funkční období a v říjnu 2022 vytvořil svou vojenskou radu. Tchajwanské prezidentské volby se budou konat v roce 2024 a Si bude mít záminku,“ uvedl Minihan.

Podle agentury Unian jsou Minihanovy komentáře nejtvrdší prognózou vysokého vojenského představitele a vzácným příkladem důstojníka, který tak jasně naznačil, jak by USA reagovaly na čínský útok na Tchaj-wan.

Jako šéf Velitelství vzdušné mobility Minihan dohlíží na leteckou logistiku v americké armádě. Generál dříve působil jako zástupce šéfa Indopacifického velitelství, které by bylo přímo zodpovědné za velení americkým silám v případném konfliktu s Čínou.

Zdroj: Unian, Financial Times