Americký balíček pomoci Ukrajině situaci na frontě nezmění, tvrdí Lukašenko

Přidat na Seznam.cz

V rámci běloruského lidového kongresu padla otázka na balíček pomoci pro Ukrajinu od Spojených států. Běloruský vůdce řekl, že pomoc ve výši 60 miliard dolarů situaci na frontě zdaleka nezmění, uvádí agentura Belta.

Lukašenko řekl, že si byl americkou pomocí pro Ukrajinu jistý. Podle něj šlo o hraní demokratických her. Jednomyslným názorem Američanů je to, aby se přesunulo břemeno na Evropskou unii a NATO.

,,Aby (EU a NATO) zadržely a zablokovaly Rusko, aby mohly jednat s Čínou odděleně. To je to, co dělají. Proto budou dávat nějaké peníze, dokud Ukrajinci neutečou nebo nezemřou.“

Běloruský prezident odpověděl také na otázku ohledně toho, zda americký balíček ovlivní situaci na bojišti.

,,Situaci na frontě to ani trochu nezmění. Vůbec to nezmění. Není to o penězích,“ zdůraznil.

Alexandr Lukašenko již o přidělení americké pomoci hovořil s Vladimirem Putinem. Oba lídři věděli, že Spojené státy balíček schválí.

,,Ale co tyto peníze vyřeší vzhledem k vysokým cenám munice? Nic to neřeší,“ dodal běloruský prezident s tím, že jej zajímá, kdy Ukrajina tento balíček dostane.

Úloha Běloruska v rusko-ukrajinském konfliktu

Prezident Alexandr Lukašenko již v roce 2022 přiznal, že je Bělorusko účastníkem války Ruska proti Ukrajině, informuje deník Evropska Pravda.

,,Pokud jde o naši účast na speciální vojenské operaci (ruské označení pro válku proti Ukrajině, pozn. red.) na Ukrajině, tam se účastníme, neskrýváme to. Ale nikoho nezabíjíme. Nikam neposíláme naši armádu, neporušujeme své závazky,“ řekl Lukašenko.

Běloruskou úlohou je prý především „zabránění rozšíření konfliktu“ a „zabránění útoku na Bělorusko pod rouškou speciální operace Polska, Litvy a Lotyšska“.

Zdroj: Belta, Evropska Pravda