Americké tanky Abrams už míří na Ukrajinu i s kontroverzní municí

Přidat na Seznam.cz

První dodávka tanků Abrams z USA připluje na Ukrajinu příští týden, což je kritický milník v rámci posilování ukrajinských obranných sil v konfliktu na východě země. Toto oznámení bylo přivítáno ukrajinským vojenským úředníkem, ale zároveň vyvolalo kontroverzi ohledně použití kontroverzní munice s ochuzeným uranem, píše BBC.

Kontroverze ohledně munice s ochuzeným uranem

Munice s ochuzeným uranem je kontroverzní kvůli své radioaktivitě a toxickým vlastnostem. Některé země a organizace ji odmítají využívat a preferují jiné střely pro své tanky kvůli obavám o zdraví vojáků a environmentální dopady.

Přestože použití této munice vyvolává kontroverzi, některé země, včetně Velké Británie, ji poslaly do konfliktu na Ukrajině. Britské tanky Challenger 2 jsou vybaveny náboji s ochuzeným uranem.

Tanky Abrams pro Ukrajinu

Celkově má být dodáno 31 tanků Abrams, s první sadou připravenou dorazit na Ukrajinu příští týden. Tyto tanky jsou považovány za jedny z nejsilnějších na světě a mají potenciál čelit i nejmodernějším ruským tankům, včetně T-90M, píše portál Popular Mechanics.

Avšak jedním z nejdiskutovanějších aspektů této dodávky je použití munice s ochuzeným uranem. Tato munice je známá svou vysokou účinností při průniku pancířem, ale zároveň nese obavy ohledně své toxicity a radioaktivity. I přes tyto obavy se Spojené státy rozhodly začlenit tuto kontroverzní munici do balíčku pomoci pro Ukrajinu.

Po vyřešení konfliktu budou ukrajinští ekologičtí inženýři čelit další výzvě. A to vyčištění toxických látek z bývalých bojišť. To bude dlouhodobý proces, který bude vyžadovat mezinárodní podporu a úsilí na obnovu postižených oblastí.

Nyní je třeba pozorně sledovat, jaký vliv bude mít tato dodávka na situaci na Ukrajině a jak budou mezinárodní aktéři reagovat na tuto událost.

Zdroj: Popular Mechanics; BBC