Americké Ministerstvo spravedlnosti nabízí více než 200 milionů korun za dopadení hackera

Přidat na Seznam.cz

Americké Ministerstvo spravedlnosti nabízí 10 milionů dolarů (233 milionů korun) za informace vedoucí k dopadení 22letého Amina Timoviče Stigala. Federální prokurátoři hledají ruského občana podezřelého z hackerských útoků na desítky ukrajinských vládních institucí před ruskou invazí v roce 2022, píše deník ABC News.

Stigal je obviněn ze spiknutí za účelem neoprávněného vniknutí do počítačových systémů a jejich poškození. Ministerstvo spravedlnosti tvrdí, že podporoval aktivity ruské vojenské rozvědky GRU poskytováním infrastruktury pro kybernetické útoky a použitím škodlivého softwaru „WhisperGate“ proti vládním cílům, včetně vojenských jednotek a kritické infrastruktury, informuje deník The Guardian.

Podle obžaloby malware napodoboval ransomwarový útok, ve skutečnosti však mazal data a ničil systémy. Před instalací malwaru údajně Stigal a jeho spolupracovníci kradli data z napadených systémů a nabízeli je k prodeji online, aby vyvolali obavy mezi ukrajinskými občany.

Při jednom z útoků v lednu 2022 hackeři získali přístup k citlivým informacím, jako jsou trestní rejstříky, zdravotní záznamy a údaje o pojištění vozidel. Na ukrajinském vládním webu pak zveřejnili výhružnou zprávu.

Skupina je také obviněna z útoku na dopravní infrastrukturu nejmenované středoevropské země podporující Ukrajinu v říjnu 2022 a z průzkumu systémů ve Spojených státech, včetně vládní agentury v Marylandu v USA.

Ministerstvo spravedlnosti nabízí odměnu 10 milionů dolarů za informace vedoucí k zadržení Stigala.

Zdroj: ABC News, The Guardian