Americké letectvo zachytilo nereagující letadlo poblíž Washingtonu. To se nakonec zřítilo

Přidat na Seznam.cz

Hlasitý zvukový třesk dvou stíhaček přiměl v neděli odpoledne místního času statisíce lidí v hlavním městě USA Washingtonu k úžasu. Na Twitteru se objevily zprávy o „ohlušující explozi“, která připomínala „zemětřesení“. Co se stalo?

Americké ministerstvo obrany uvedlo, že dvě stíhačky byly vyslány z americké vojenské základny Joint Base Andrews, aby sledovaly malé letadlo UsaToday a NYTimes. Soukromé letadlo Cessna 560 Citation V vstoupilo do zakázaného vzdušného prostoru a posádka nereagovala, uvedlo později Severoamerické velitelství protivzdušné obrany (Norad).

Stroje měly povolení létat nadzvukovou rychlostí. Obyvatelé v oblasti proto mohli slyšet sonický třesk. Piloti se také snažili upoutat pozornost pilota Cessny světlicemi, které mohly být viditelné ze země.

Cessna se nakonec zřítila kolem půl čtvrté odpoledne místního času v hornaté oblasti jihozápadní Virginie, která sousedí s Washingtonem. Údaje o sledování letu ukázaly, že letadlo předtím přešlo do rychlého spirálového klesání. Podle amerického letectva nebylo letadlo sestřeleno. Na místo havárie se okamžitě vydaly pátrací týmy. O cestujících zatím nejsou žádné informace. Jejich šance na přežití jsou podle nich mizivé.

Havarované letadlo bylo registrováno na floridskou společnost Encore Motors of Melbourne Inc. John Rumpel, který společnost vede, podle DailyMailu uvedl, že na palubě letadla byla jeho dcera, dvouletá vnučka, její chůva a pilot. Vraceli se do svého domu v East Hamptonu na Long Islandu po návštěvě jeho domu v Severní Karolíně, uvedl Rumpel.

Obyvatelé amerického hlavního města a předměstí hlásili ohlušující ránu, která otřásala okny a zdmi na mnoho kilometrů, a na internetových sítích se ptali, co ji způsobilo.

Zdroj: UsaToday a NYTimes