Americká vláda schválila vůbec první volně prodejnou hormonální antikoncepční pilulku

Přidat na Seznam.cz

Americký úřad pro kontrolu potravin a léčiv oznámil, že hormonální antikoncepční pilulka Opill bude dostupná bez lékařského předpisu pro ženy všech věkových kategorií. Spojené státy se tak připojily k více než 100 zemím světa, které umožnily volný prodej antikoncepčních pilulek.

Výrobce přípravku Opill uvedl, že tento krok pomůže snížit překážky, které ženám brání v přístupu k antikoncepci. S největší pravděpodobností bude dostupný bez předpisu na začátku roku 2024.

Je to bezpečné?

Lékaři tvrdí, že pilulky jsou velice bezpečnou formou antikoncepce. Vzhledem k tomu, že obsahují pouze progestin, znamená to méně vedlejších účinků a zdravotních rizik.

„Pokud je denní perorální antikoncepce používána podle návodu, je bezpečná a očekává se, že v prevenci nechtěného otěhotnění bude účinnější než v současnosti dostupné antikoncepční metody bez lékařského předpisu,“ uvedla doktorka Patrizia Cavazzoni, ředitelka Centra pro hodnocení a výzkum léčiv FDA.

Lékaři a aktivisté tvrdí, že zpřístupnění antikoncepce bez lékařského předpisu bude mít řadu zdravotních přínosů, včetně snížení počtu nechtěných těhotenství.

Problémem zůstává cena pilulek, zejména pro mladé lidi. Zatím není jasné, kolik bude Opill v lékárnách stát. Cenu určí výrobce, společnost Perrigo. Organizace hodlají prosadit, aby pojišťovny zvážily úhradu.

Jak je to s hormonální antikoncepcí v České republice?

V České republice možnost volného zakoupení hormonální antikoncepce není. Dostupná je pouze na lékařský předpis. Žena může o hormonální antikoncepci požádat svého gynekologa až po dovršení 15 let (ve výjimečných případech dříve). Důležitá je preventivní prohlídka jednou za rok a před prvním předepsáním receptu je nutné zodpovědět otázky na rodinnou anamnézu. Antikoncepce se u nás neproplácí ze zdravotního pojištění, ale u některých pojišťoven mohou ženy v určité věkové kategorii zažádat jednou ročně o příspěvek.

Zdroj: FDA, BBC News, CNN health, NBC NEWS