Americká basketbalová hvězda Brittney Griner propuštěna z ruské vazby v rámci výměny vězňů

Přidat na Seznam.cz

Hvězda WNBA Brittney Griner se po deseti měsících dostala z ruské vazby v rámci výměny vězňů. Spojené státy za ní propustily ruského „obchodníka se smrtí“, který si v USA odpykával 25 letý trest, informuje CNN.

Jak píše web NBC News, výměnu, která se uskutečnila ve Spojených arabských emirátech, podepsal prezident Joe Biden. Osmdesátiletý Biden, který by měl ve čtvrtek dopoledne vystoupit s projevem, rovněž napsal na Twitter: „Před chvílí jsem mluvil s Brittney Griner. Je v bezpečí. Je v letadle. Je na cestě domů.“

Výměnou za ní byl americkou administrativou propuštěn Viktor Bout, přezdívaný „obchodník se smrtí“. Je to bývalý sovětský vojenský důstojník, který si ve Spojených státech odpykává 25letý trest odnětí svobody na základě obvinění ze spiknutí za účelem zabití Američanů, získání a vývozu protiletadlových raket a poskytnutí materiální podpory teroristické organizaci. Moskva jeho odsouzení v roce 2012 označila za „nepodložené a neobjektivní“ a Bout tvrdí, že je nevinný.

Návrat basketbalistky do Spojených států završil několikaměsíční ságu, která začala v únoru, kdy byla zadržena na moskevském letišti poté, co ruské úřady uvedly, že v jejím zavazadle našly drogy. Navzdory její výpovědi, že konopný olej nalezený v jejím zavazadle přibalila nedopatřením, byla počátkem srpna odsouzena k devíti letům vězení a po prohraném odvolání byla v polovině listopadu převezena do trestanecké kolonie v Mordovii.

Dvaatřicetiletá hráčka Phoenixu Mercury byla předmětem dlouhých a často veřejných jednání mezi oběma zeměmi po procesu, který podtrhl nabourané vztahy na pozadí ruské války na Ukrajině. Bidenova administrativa usilovala o propuštění Grinerové a ještě dalšího Američana, bývalého mariňáka Paula Whelana.

Toho se směna vězňů netýkala. Jedná se o občana USA, Irska, Británie a Kanady – v prosinci 2018 byl zadržen v moskevském hotelu ruskými úřady, které tvrdily, že se podílel na zpravodajské operaci. Byl odsouzen k 16 letům vězení na základě obvinění ze špionáže, které důrazně popřel. Whelan si trest odpyká také v pracovním táboře v Mordovii, osm hodin jízdy autem od Moskvy, kde podle CNN v červnu 2021 trávil dny prací v oděvní továrně.

Zdroj: CNN, NBC News