Američané mohou přijít o své TikTok účty. Vláda prosazuje zákon, který by síť mohl zakázat

Přidat na Seznam.cz

Spojené státy by se mohly dočkat celoplošného zákazu užívání sociální sítě TikTok. Stane se tak, pokud bude schválen zákon, který navrhují místní vládní úředníci. TikTok má dle tohoto návrhu na vybranou. Buď se odtrhne od své čínské mateřské společnosti, nebo bude v USA zakázán, píše deník The Register.

Ultimátum

Nový návrh zákona, který američtí zákonodárci představují pod názvem Zákon o ochraně Američanů před aplikacemi řízenými zahraničními protivníky, dává TikToku jasné ultimátum. Buď přetrhá vazby na svou čínskou mateřskou společnost ByteDance, nebo vláda zakáže hostování této sítě na amerických webových serverech a v obchodech s aplikacemi. Podle návrhu zákona by totiž měly být zakázány všechny weby a aplikace, které vlastní společnost ByDance.

Otazníky ohledně aplikace TikTok se v USA objevují již delší dobu. Připomenout můžeme například pokus Donalda Trumpa zakázat v USA TikTok a WeChat. Důvode je ten, že TikTok je podle vládních představitelů čínský komunistický malware, který má za cíl šířit nebezpečnou propagandu. Vedení TikToku však toto tvrzení již dříve popřelo. Stejně tak uvedlo, že nikdy nesdílelo data uživatelů s čínskou vládou.

Porušení ústavních práv

Zákon by měl dle serveru PCMag dát prezidentovi USA pravomoc zrušit i jakékoliv další aplikace, jež ovládá stát, kterého vláda označí za protivníka. A přestože má tento návrh značnou podporu obou stran, může podle TikToku narazit. Údajně totiž porušuje ústavní práva Američanů. A to konkrétně ta, která jsou zakotvena v prvním dodatku americké ústavy. Tedy právo na svobodu projevu, náboženství a tisku.

Z těchto důvodu narazil u soudu také stát Montana, který chtěl vloni v létě jako první americký stát celoplošně zakázat používání TikToku. Zákaz měl tedy platit nejen pro státní úředníky, ale i pro ostatní uživatele. Federální soud v Missoule ale v prosinci tento zákaz nepovolil. Podle jeho rozhodnutí by totiž mohl porušit právo na svobodu slova.

Zdroj: PCMag, The Register