Aktivistky polily slavný obraz Slunečnice od Vincenta van Gogha rajčatovou polévkou. Chtějí tímto způsobem chránit planetu

Přidat na Seznam.cz

Klimatické aktivistky ze skupiny s názvem Just Stop Oil polily rajčatovou polévkou slavný obraz Slunečnice Vincenta van Gogha v Národní galerii v Londýně. Podle galerie byl obraz chráněn sklem, takže nebyl poškozen. Drobné šrámy však utrpěl rám, informuje deník The Guardian.

Ozvalo se řev a výkřik „Ach můj bože!“, když dvě mladé příznivkyně klimatické protestní skupiny vrhly tekutinu na obraz, který je chráněn sklem. Poté si na dlaně nanesly lepidlo a přilepily se ke zdi pod obrazem.

„Co má větší cenu, umění nebo život?“ volala jedna z aktivistek Phoebe Plummerová (21) z Londýna. Doprovázela ji 20letá Anna Hollandová z Newcastlu. „Má to větší cenu než jídlo? Víc než spravedlnost? Zajímá vás více ochrana obrazu nebo ochrana naší planety a lidí?

„Krize životních nákladů je součástí nákladů na ropnou krizi, palivo je nedostupné pro miliony promrzlých a hladových rodin. Nemohou si dovolit ani ohřát plechovku polévky,“ pokračovala emotivně.

Aktivistky byli následně zajištěny policií za poškozování cizí věci a vzaty do vazby na policejní stanici v centru Londýna. Celý případ se nyní vyšetřuje.

Obraz je jednou z několika verzí „Slunečnic“, které Van Gogh namaloval koncem 80. let 19. století, z nichž pět je vystaveno v galeriích a muzeích po celém světě. Umělec je vytvořil, aby vyzdobil svůj dům ve francouzském Arles, před návštěvou jeho přítele, umělce Paula Gauguina, píše stanice BBC.

Cílené útoky na získání pozornosti

Iniciativa Just Stop Oil vzbudila pozornost a kritiku za zacílení na umělecká díla v muzeích. V červenci se aktivisté přilepili na rám „Poslední večeře“ Leonarda da Vinciho v londýnské Royal Academy of Arts. Aktivisté během dvou týdnů protestů také zablokovali mosty a křižovatky napříč Londýnem, píše deník USA Today.

Vlna demonstrací přichází poté, co britská vláda otevírá nové licenční kolo pro průzkum těžby ropy a zemního plynu v Severním moři, navzdory kritice ze strany ekologů a vědců.

Zdroj: The Guardian, BBC, USA Today