Aktivista, který na Putina podal stížnost prokuratuře, byl uvězněn

Přidat na Seznam.cz

Aktivista, který napsal prohlášení orgánům činným v trestním řízení proti Vladimiru Putinovi a dalším státním představitelům, byl v Rusku odsouzen k trestu odnětí svobody. Informoval o tom zpravodajský server Meduza.

Po zahájení ruské invaze na Ukrajinu napsal aktivista z Amurské oblasti Vladislav Nikitenko do všech regionálních oddělení Vyšetřovacího výboru a Prokuratury Ruské federace oznámení na Vladimira Putina, členy ruské bezpečnostní rady a vojenské vedení země. V těchto prohlášeních aktivista obvinil vedení země z rozpoutání agresivní války.

Vladislav Nikitenko je pravděpodobně první osobou, která byla stíhána za opakovanou diskreditaci ruské armády. Případ byl zahájen již na jaře 2022.

Nikitenko také v období od dubna do května 2022 zveřejnil na své facebookové stránce nejméně deset protiválečných příspěvků. Poté ruské úřady aktivistu obvinily z diskreditace ruské armády a uvalily na něj domácí vězení a následně vazební věznici, uvedla ukrajinská agentura Unian.

Nyní vyšlo najevo, že jeden z okresních soudů Amurské oblasti odsoudil aktivistu ke třem letům vězení a uznal ho vinným z opakované diskreditace ruské armády a pohrdání soudem.

Zdroj: Meduza, Unian