Africký klimatický summit proběhl v Keni. Cílem je proměnit africký kontinent ve vlivnou sílu, „velmoc“ v oblasti obnovitelné energie

Přidat na Seznam.cz

Afričtí politici zahájili v pondělí 4. září v Keni historický klimatický summit. Cílem je proměnit africký kontinent ve vlivnou sílu, „velmoc“ v oblasti obnovitelné energie. Chtějí také požádat o mezinárodní finanční pomoc na rozvoj svého potenciálu, píše deník France24.

První africký summit o klimatu zahajuje čtyřměsíční sérii mezinárodních jednání o klimatu, který koncem roku vyvrcholí bitvou za ukončení fosilních paliv na summitu COP28 v Dubaji, který se bude konat na přelomu listopadu a prosince.

Prezident Keni William Ruto hostí v keňské metropoli po tři dny vůdce a úředníky z Afriky i odjinud, včetně šéfa OSN Antónia Guterrese. Doufá, že africký summit pomůže Afričanům najít společnou řeč v otázkách rozvoje a klimatu tak, aby mohli na COP28 navrhnout africké řešení, které hledí na zájmy tohoto kontinentu. Afrika je domovem 1,2 miliardy lidí v 54 zemích, je politicky a ekonomicky rozmanitá a je domovem populací, které patří vůbec k nejzranitelnějším, pokud jde o změnu klimatu.

Afrika jako potenciální „příležitost pro svět“

Společná vize o zeleném rozvoji Afriky by byl velký úspěch. Dal by impulz dalším klíčovým mezinárodním setkáním před vlastním summitem COP28. V září se sejde summit G20 v Indii, Valné shromáždění OSN, v říjnu proběhne výroční zasedání Světové banky a Mezinárodního měnového fondu (MMF) v Marrákeši.

Podle Josepha Nganga, kterého William Ruto jmenoval předsedou summitu, by konference měla ukázat, že „Afrika není jen oběť, ale dynamický kontinent, který nabízí světu vlastní řešení“.

„Máme sílu reagovat na tuto krizi (…) Afrika představuje pro svět příležitost, pokud budeme spolupracovat a myslet na vzájemný prospěch,“ řekl Joseph Nganga z Globální energetické aliance pro lidi a planetu – hnutí, které podporuje obnovitelné energie v rozvojových zemích.

Na africký kontinent připadá 60 % světového potenciálu solární energie. Aby se omezilo globální oteplování na +1,5 °C oproti předindustriální éře předpokládané Pařížskou dohodou, musí investice v těchto zemích do deseti let dosáhnout 2 bilionů dolarů ročně, vypočítal MMF.

Zdroj: France24. Le Monde, COP28