Afghánistán: 8 malých bratrů zemřelo hlady. 5 milionů dětí ohrožených hladomorem

Přidat na Seznam.cz

Podle nejnovějších údajů OSN trpí děti hladem každý den a počet lidí, kteří dosáhnou kritické nebo nouzové úrovně, se ve srovnání se stejným obdobím loňského roku zvýší o 35 %. S příchodem zimy se situace ještě zhorší, což by mohlo vyvolat nejhorší potravinovou krizi v historii země.

Afghánistán se nachází uprostřed hospodářské a zdravotní krize, která se zhoršila po nástupu Tálibánu k moci a současném zmrazení devizových rezerv. Tíha této krize doléhá na miliony dětí, které se mohou stát prvními oběťmi nejhoršího hladomoru v historii této asijské země. S tímto přišla organizace Save the Children, která analyzovala nejnovější údaje OSN, podle nichž děti trpí hladem každý den a počet lidí, kteří dosáhnou kritické nebo nouzové úrovně, se zvýší o 35 % ve srovnání se stejným obdobím loňského roku. Tato situace se s příchodem zimy ještě zhorší, což by mohlo vyvolat skutečný hladomor.

Příkladem již tak dramatických podmínek, v nichž jsou nuceny žít miliony velmi malých dětí, dokonce i novorozenců, jsou četné příběhy shromážděné nevládními organizacemi a mezinárodními médii. Jedním z takových příkladů je příběh afghánského poslance Hadžiho Mohammada Mohaqeqa o rodině s osmi dětmi ve věku od 18 měsíců do 8 let, která zemřela hlady poté, co ztratila oba rodiče. V Afghánistánu je více než pět milionů dětí na pokraji hladu a miliony mladých lidí jsou ohroženy na životě, protože země čelí nejhorší potravinové krizi v historii. Zima je za dveřmi a 22,8 milionu lidí, včetně 14 milionů dětí, bude postiženo mimořádnou úrovní nedostatku potravin.“ Chris Nyamandi, regionální ředitel nevládní organizace v zemi, vysvětluje, že „situace je již kritická, každý den vidíme na našich klinikách malé děti s vážným stupněm podvýživy, protože jedí jen strouhanku. Ale až přijde zima, uvidíme děti hladovější než kdy jindy. Budeme i nadále dělat vše, co je v našich silách, abychom jim poskytli služby, které potřebují k záchraně života, ale aby pomoc mohla pokračovat, je naléhavě nutné, aby vlády zvýšily pomoc této zemi.

Je zapotřebí pomoci zvenčí, protože nedostatek peněz ochromil zemi, kde již několik týdnů nemají desetitisíce rodin přístup k základním potřebám, protože jim chybí peníze, a tedy i platby za práci, kterou vykonávají hlavy rodin. Jak uvádí reportáž BBC, někteří rodiče prodávají své děti bohatým lidem, kteří je kupují za několik set dolarů s příslibem, že je v dospělosti dají svým dětem. Extrémní gesto, které, jak někteří rodiče vysvětlují, způsobuje vážné utrpení rodinám, které se k němu uchylují jako k poslednímu zoufalému pokusu zachránit své další děti tím, že je nakrmí.

Zdroj: savethechildren.net, OSN, BBC