Administrativa amerického prezidenta se musí rozhodnout, zda Izrael porušuje lidská práva

Přidat na Seznam.cz

Bidenova administrativa usilovně pracuje na dokončení vysoce důležité zprávy pro Kongres, která se týká toho, zda Izrael během svého vojenského zásahu v Gaze porušil mezinárodní humanitární právo. Zpráva, která má být předložena tento týden, by mohla mít významné důsledky a vyvolat rozpory jak v Americe, tak v zahraničí.

Během tohoto měsíce se kolem této zprávy vedla intenzivní debata napříč administrativou, což vedlo k hlubokým rozporům uvnitř ministerstva zahraničí. Některé úřady vyjádřily pochybnosti o ujištění Izraele, že americké zbraně byly během sedmiměsíční války používány v souladu s mezinárodním právem. Zpráva také zváží, zda Izrael bránil poskytování americké humanitární pomoci.

Pod tlakem demokratů v Kongresu souhlasil Biden v únoru s vydáním nového memoranda o národní bezpečnosti, které má prozkoumat chování Izraele a použití amerických zbraní ve válce proti Hamásu. Toto memorandum vyžaduje, aby všechny země využívající americké zbraně potvrdily, že tak činí v souladu s mezinárodním právem v oblasti lidských práv, informuje zpravodajská stanice CNN.

Pokud by zpráva potvrdila porušení lidských práv, mohl by Izrael přijít o americkou vojenskou pomoc

Chystaná zpráva, jejíž části mají být zveřejněny po středečním předání na Capitol Hill, přichází v náročném období pro americko-izraelské vztahy. Toto období je zvláště napjaté, protože izraelské tanky nedávno vjely do města Rafáh na jihu Gazy, navzdory varováním prezidenta Bidena a mezinárodního společenství ohledně izraelského vojenského postupu ve válce.

Zjištění, že Izrael porušil americké nebo mezinárodní právo, by téměř jistě vedlo k výzvám na pozastavení americké vojenské pomoci. To by zároveň vyvolalo rozhořčení mezi konzervativci, kteří se staví proti americké kritice Izraele, stejně jako mezi centristickými politickými dárci a mnoha voliči v době, kdy se Biden připravuje na náročnou kampaň za znovuzvolení, informuje deník The Washington Post.

Zdroj: CNN, The Washington Post