Ozbrojené síly Ukrajiny mohou do konce roku prolomit všechny ruské obranné linie, uvádí americké tajné služby

Přidat na Seznam.cz

Zpravodajské oddělení amerického Pentagonu se domnívá, že nedávné úspěchy ozbrojených sil Ukrajiny naznačují reálnou možnost prolomení zbytku ruských obranných linií do konce roku 2023, uvedl server Ukrajinská pravda a deník The Economist.

Po třech pomalých měsících začíná ukrajinská protiofenzíva postupovat. „Kdybychom o tom mluvili před dvěma týdny, byl bych trochu pesimističtější. Jejich průlom druhým obranným pásmem je ve skutečnosti docela významný,“ uvádí Trent Maul, ředitel analytického oddělení americké Obranné zpravodajské agentury USA.

Maul však připouští, že ani američtí ani ukrajinští představitelé nedokázali odhadnout úroveň zbylých ruských obranných linií, a to, jak obtížné by pro Ukrajinu bylo proniknout do ních obrněnými vozidly. Ukrajinští generálové uvádí, že 80 % ruského úsilí bylo zaměřeno na budování první a druhé linie obrany. Maul však upozorňuje, že značná část ruských posil zůstává na třetí linii.

Podle Maula jsou pro další postup nesmírně důležité dvě kritické proměnné: ukrajinské zásoby munice, které jsou nezbytné pro podporu dělostřelectva zajišťujícího postup, a podzimní počasí.

Zároveň poznamenává, že Sergej Surovikin, ruský generál, který vybudoval obranné linie, a Jevgenij Prigožin, jehož žoldnéři dosáhli v uplynulém roce nejhmatatelnějších ruských úspěchů, jsou oba mimo hru. První z nich byl propuštěn a druhý zahynul při leteckém neštěstí. To znamená, že z hlediska dostupných zpravodajských informací má Ukrajina šanci s pravděpodobností  40-50 % prolomit zbylé ruské linie do konce roku.

Zdroje: Ukrajinská pravda, The Economist