Pevnost na kolejích: Putin kvůli strachu o vlastní bezpečnost cestuje tajným obrněným vlakem

Přidat na Seznam.cz

Ruský prezident Vladimir Putin stále častěji využívá k dálkovým cestám do svých sídel obrněný vlak, který začal používat už před začátkem války na Ukrajině, uvádí server Ukrainska Pravda s odvoláním na vyšetřování pořadu Chodorkovskij LIVE.

„Vladimir Putin začal používat obrněný vlak na podzim roku 2021, kdy se ruská armáda začala aktivně připravovat na invazi na Ukrajinu. Po jejím začátku s ním jezdí stále častěji, zejména do své oblíbené rezidence ve Valdaji,“ prohlásil vyšetřující novinář.

Putin údajně začal používat tento vlak z bezpečnostních důvodů. Na rozdíl od letadel je daleko obtížnější sledovat vlak, protože neexistují služby pro sledování osobních vlaků v reálném čase, uvádí deník Ukrainska Pravda.

Obrněný palác

Dvě rezidence ruského diktátora, které Putin často navštěvuje, se navíc nacházejí na pobřeží Černého moře, kam jsou kvůli válce omezeny lety. V reportáži se uvádí, že obrněný vlak má vůz s ložnicí a pracovnou, vůz pro doprovodný personál a také vůz pro speciální komunikaci s Kremlem.

Navenek je obrněný vlak podobný běžnému vlaku, jen místo čtyř náprav jich má šest, místo jedné lokomotivy několik a na střeše je umístěno speciální vybavení. Interiér vlaku z roku 2014/15 můžeme vidět na fotografii, kterou sdílel server NEXTA. Vnitřek vlaku připomíná luxusně zařízený palác.

Drahá záležitost

Novináři také zjistili, že popis vlaku odpovídá modelům soplečnosti Grand Service Express, kterou vlastní offshoreová společnost spojená s Jurijem Kovalčukem, spolupracovníkem Putina a podnikatelem Michailem Rabinovičem, který je označován za Kovalčukova dobrého známého.

Putin byl na palubě obrněného vlaku vyfotografován pouze jednou a to v roce 2012 před jeho opravou. Fotografie vnější části vlaku nebyly nikdy oficiálně zveřejněny. Novináři také spočítali přibližnou cenu obrněného vlaku. Podle jejich odhadů může stát o něco více než 1 miliardu ruských rublů, což je zhruba 300 milionů korun.

Jak jsme psali už dříve v tomto článku, sídla Vladimira Putina spojuje speciální železniční síť se střeženými nádražími. Právě přes tuto tajnou a hlídanou síť cestuje Putinův vlak, uvádí server Meduza.

Zdroje: Ukrainska Pravda, Chodorkovskij LIVE, NEXTA, Meduza, Pravda24