98 % Evropanů dýchá vysoce škodlivý znečištěný vzduch, což má za následek 400 000 úmrtí ročně, zjistil průzkum The Guardian

Přidat na Seznam.cz

Evropa čelí vážné krizi veřejného zdraví, protože téměř všichni lidé na celém kontinentu žijí v oblastech s nebezpečnou úrovní znečištění ovzduší, zjistil deník The Guardian. Téměř dvě třetiny z nich žijí v oblastech, kde je kvalita ovzduší více než dvojnásobně vyšší, než doporučují směrnice WHO.

Analýza údajů shromážděných pomocí nejmodernější metodiky – včetně podrobných satelitních snímků a měření z více než 1 400 pozemních monitorovacích stanic – ukazuje hrozivý obraz znečištěného ovzduší, kdy 98 % lidí žije v oblastech s vysoce škodlivým znečištěním jemnými prachovými částicemi, které překračuje doporučení Světové zdravotnické organizace.

Nejhůře postiženou zemí v Evropě je Severní Makedonie. Téměř dvě třetiny lidí v celé zemi žijí v oblastech, kde je znečištění ovzduší částicemi PM2,5 více než čtyřikrát vyšší, než určují směrnice WHO, přičemž ve čtyřech oblastech bylo zjištěno téměř šestinásobné znečištění ovzduší, včetně hlavního města Skopje.

Východní Evropa je na tom výrazně hůře než západní Evropa, s výjimkou Itálie, kde více než třetina obyvatel údolí Pádu a okolních oblastí na severu země dýchá vzduch, který čtyřikrát překračuje hodnoty WHO pro nejnebezpečnější částice v ovzduší.

Deník Guardian ve spolupráci s odborníky na znečištění vytvořil interaktivní mapu, která ukazuje nejhůře postižené oblasti na kontinentu. Měření se týkají částic PM2,5 – drobných částic v ovzduší, které vznikají převážně při spalování fosilních paliv a z nichž některé mohou procházet plícemi do krevního oběhu a ovlivňovat téměř všechny orgány v těle. Podle současných směrnic WHO by roční průměrná koncentrace PM2,5 neměla překročit 5 mikrogramů na metr krychlový. Nová analýza zjistila, že pouze 2 % obyvatel Evropy žijí v oblastech, které se do tohoto limitu vejdou. Podle odborníků je znečištění PM2,5 příčinou přibližně 400 000 úmrtí ročně na celém kontinentu.

Téměř všichni obyvatelé sedmi zemí východní Evropy – Srbska, Rumunska, Albánie, Severní Makedonie, Polska, Slovenska a Maďarska – mají dvojnásobek hodnoty, kterou WHO doporučuje. Více než polovina obyvatel Severní Makedonie a Srbska žije se čtyřnásobkem hodnoty WHO. V Německu žijí tři čtvrtiny obyvatel s více než dvojnásobnou hodnotou než WHO. Ve Španělsku je to 49 % a ve Francii 37 %.

Ve Spojeném království žijí tři čtvrtiny obyvatel v oblastech, kde je expozice jedenkrát až dvakrát vyšší, než je doporučená hodnota WHO, přičemž téměř čtvrtina obyvatel překračuje tento limit více než dvakrát.
Téměř 30 milionů Evropanů žije v oblastech s koncentrací malých částic, která je nejméně čtyřikrát vyšší než směrnice WHO.

Naproti tomu ve Švédsku není žádná oblast, kde by koncentrace PM2,5 dosahovala více než dvojnásobku hodnoty WHO, a některé oblasti v severním Skotsku patří k několika málo oblastem v celé Evropě, které ji nedosahují.

Hlavními zdroji PM2,5 jsou doprava, průmysl, vytápění domácností a zemědělství a dopady často neúměrně pociťují nejchudší komunity.

Znečištění ovzduší se v Evropě stalo klíčovým problémem a EU se dostává pod tlak, aby učinila více pro řešení rostoucí krize veřejného zdraví. Minulý týden Evropský parlament odhlasoval přijetí pokynů WHO týkajících se PM2,5 do roku 2035.

Odborníci však tvrdí, že je třeba přijmout naléhavá opatření již nyní. Poukazují na rostoucí počet důkazů, které ukazují, že znečištěné ovzduší ovlivňuje téměř všechny orgány v těle a souvisí s velkým množstvím zdravotních problémů od srdečních a plicních onemocnění přes rakovinu a cukrovku, deprese a duševní choroby až po kognitivní poruchy a nízkou porodní hmotnost, uvádí web Earth.

zdroj: Earth, Guardian