71 letadel a sedm čínských lodí překročilo tchajwanskou hranici

Přidat na Seznam.cz

Podle vyjádření čínské strany se jedná pouze o reakci na společné cvičení Tchaj-wanu a USA v oblasti tchajwanského průlivu. Čína poukazuje hlavně na nový americký zákon o výdajích na obranu, který umožňuje užší spolupráci s Tchaj-wanem v oblasti obrany.

S informací o překročení pomyslné hranice přišlo tchajwanské Ministerstvo obrany, když mezi nedělním a pondělním ránem zaregistrovalo v monitorované oblasti 47 čínských bojových letadel, píše deník ABCNews. Tchajwanský průliv je považován za neoficiální hranici mezi Čínou a Tchaj-wanem a obě strany ji víceméně akceptují.

Celkově se v oblasti objevilo 71 letadel a sedm válečných lodí. Mezi nimi byly identifikovány stíhačky J-16 a Su-30 a dále několik dronů, píše deník Eurasiantimes. „Toto je rozhodující reakce na současnou americko-tchajwanskou eskalaci a provokaci,“ řekl v neděli večer Shi Yi, mluvčí velitelství východního křídla čínské armády.

Čínské úřady nadále považují Tchaj-wan za součást svého území, ačkoli není plně pod jejich kontrolou. Napětí v oblasti je rok od roku silnější a vzrůstají obavy, že případný vojenský konflikt by se mohl snadno stát konfliktem celosvětovým.

Zdroj: ABCNews, Eurasiantimes