5. vyléčený člověk z HIV je na světě! Neskutečný pokrok v medicíně, kdy pomohla transplantace

Přidat na Seznam.cz

Düsseldorfský pacient. Možná časem nový pojem. Jedná se o 5. pacienta, u kterého se podařilo vyléčit HIV. Tuto novinku němečtí lékaři již potvrdili, informuje o tom německý web Mannheimer-morgen.de.

Zahraniční média zatím moc informací nemají a jednoduše čekají na další podrobnosti, protože tato zpráva se mezi veřejnost dostala teprve v pondělí. Zatím se jen ví, že se jedná o 53letého muže známého jen jako Düsseldorfský pacient.

Ze zdravotních dokumentů, se kterými přišel německý web Mannheimer-morgen.de vyplívá, že v roce 2008 testy prokázaly u muže HIV, v roce 2011 mu lékaři diagnostikovali akutní myeloidní leukémii. V roce 2013 tedy podstoupil transplantaci kostní dřeně, což vedlo následně i k vyléčení HIV.

Transplantace kostní dřeně je vysoké riziko léčby HIV

Vzhledem k tomu, že transplantace kostní dřeně patří k těm nejsložitějším, primárně se k léčení HIV tento postup nepraktikuje. „Lidé nakažení HIV s vhodně nastavenou terapií mají v současnosti podobnou délku dožití jako běžná populace. Riziko spojené s transplantací kostní dřeně je pro ně neospravedlnitelné,“ vypověděl lékař Toni Cathomen z freiburské fakultní nemocnice pro německý portál Mannheimer Morgen.

TN.cz si této zprávy také všimla psala o tom, že již v roce 2019 se z této zákeřné nemoci, které doposud byla neléčitelná, vyléčil první pacient.  Tyto poznatky museli potvrdit lékařů z düsseldorfské fakultní nemocnice v lékařském časopise Nature Medicine, na kterém se o tomto úspěchu rozepsali.

Zdroj: Mannheimer-morgen.de, TN.cz, Nature Medicine