438 miliard korun pro Ukrajinu od EU. Proti bylo jen Maďarsko. Česko a Stanjura to chtějí razantně protlačit

Přidat na Seznam.cz

Rada Evropské unie odsouhlasila finanční balík na podporu Ukrajiny. Návrh bude předložen Evropskému parlamentu ke schválení v následujícím týdnu. Proti půjčce se odmítavě staví pouze Maďarsko. Jedná se o finanční pomoc Ukrajině na rok 2023.

Česká republika, jako předsedající země, pomohla protlačit návrh na půjčku ke schválení. Podle českého ministra financí Zbyňka Stanjury bude mít půjčka desetiletý odklad a úrokové náklady pokryjí členské státy prostřednictvím unijních účelově vázaných příjmů.

Prostředky mají Ukrajině pomoci při financování nejakutnějších potřeb. Jedná se hlavně o náklady při rekonstrukci poškozené infrastruktury a při poválečné obnově země.

V tiskové zprávě Consilium Europa Stanjura sdělil následující: „Ukrajina se může na EU spolehnout. Budeme Ukrajinu nadále podporovat, a to i finančně, dokud bude třeba. Díky legislativě, kterou jsme dnes přijali, může Ukrajina počítat s finanční pomocí ze strany EU po celý rok 2023“.

Maďarsko se staví proti poskytnutí půjčky. Pro schválení takového návrhu je v unii potřeba jednomyslného souhlasu. Podle Stanjury již ostatní unijní země připraví takovou variantu, kde se bude počítat i bez potřeby maďarského souhlasu.

Podle serveru Kurzy.cz od roku 2014 již byla Ukrajině poskytnuta pomoc od Evropské unie v hodnotě 165 miliard korun. Další pomoci se jim dostává od jednotlivých členských i nečlenských zemí.

Zdroj: Consilium Europa, Kurzy.cz