19letý mladík vylákal na podvodných inzerátech přes marketplace více než 200 tisíc korun. Policie varuje také před podvodnými kupujícími

Přidat na Seznam.cz

Prachatice – Kriminalistům se podařilo obvinit mladíka, kterému se povedlo napálit podvodnými inzeráty více než 146 lidí. Ještě k tomu si přišel na docela vysoký finanční obnos, informuje Policie České republiky.

Devatenáctiletý mladík z Chomutova od února 2022 do února 2023 na inzertním serveru sociální sítě Facebook nabízel k prodeji telefony iPhone značky Apple a herní konzole PlayStation. Celkem se mu na zálohách na zboží podařilo z více než 146 poškozených vylákat více než 200 tisíc korun.

Mladý muž využíval k podvodnému jednání různých identit a nechával si zálohy zasílat na několik různých účtů. V současnosti je pachatel stíhán na svobodě a pokud mu bude prokázána vina, hrozí mu až pět let za mřížemi.

Pozor také na podvodníky z řad kupujících

V souvislosti s tímto případem Policie upozorňuje na stále se množící případy podvodníků, kteří reagují na inzeráty zveřejněné na inzertních serverech typu Vinted, Bazoš nebo výše zmíněný Marketplace. V poslední době přijali policisté hned několik oznámení o podvodném jednání.

Žena nabízela stará litinová kamna, o něž projevil zájem podvodný kupující. Ten ji kontaktoval přes aplikaci WhatsApp, kde jí zaslal fiktivní odkaz na web přepravní společnosti. Nechala se přesvědčit a vyplnila zaslaný formulář včetně přihlašovacích údajů a aktivačního kódu do internetového bankovnictví. Poté podvodníkovi nic nebránilo v tom, aby nakládal s jejím účtem a v několika platbách odčerpal finanční prostředky. Žena tak přišla o více než 40 000 korun.

Pokud někde inzerujete zboží, může se to stát i vám. Proto buďte obezřetní a nikdy nezadávejte své údaje o platební kartě. Mohli byste o své peníze snadno přijít.

Zdroj: Policie České republiky