16. října zemřelo na světě více než 25 000 lidí hladem

Přidat na Seznam.cz

Podle údajů OSN vyplýtvá jeden člověk na celém světě 74 kg potravin ročně. Každý osmý člověk na světě trpí hladem. OSN by chtěla tento problém vyřešit do roku 2030. Je to vůbec možné?

Každoročně (16. října) přichází Světový den potravin. Kolik lidí bude mít nedostatek jídla a kolik naopak jeho nadbytek? Až do roku 2014 počet hladovějících lidí na světě klesal. Pak začal hladomor opět stoupat. Podle OSN bude v roce 2020 hladovět 118 milionů lidí, nebo dokonce 161 milionů, pokud se vezme v úvahu horní hranice odhadu. To je nárůst o 1,5 procenta za rok. Mezinárodní humanitární organizace Oxfam, která bojuje proti hladu, v létě 2021 oznámila, že každou minutu zemře na světě 11 lidí hladem, a že počet lidí žijících v podmínkách blízkých hladu se za poslední rok zvýšil šestkrát. Těžké břemeno v boji proti této pandemii věčného hladu nesou charitativní organizace. Děti jsou nejvíce ohroženy následky podvýživy.

Děti do 5 let jsou jednou z největších skupin postižených zdravotními problémy v důsledku hladu – v roce 2020 jich bylo až 149,2 milionu nedostatečně vyvinutých v důsledku hladu nebo podvýživy. Nedostatek živin se projevuje mimo jiné křivicí, sníženou imunitou a opožděným vývojem a v krajním případě vede až k úmrtí.

V procesu boje proti podvýživě hrají důležitou roli místní suroviny, rostliny, které místní obyvatelé dobře znají, a jejich správná příprava ke konzumaci. K hladomoru se přidává ještě jedna věc: nedostatečný přístup k vodě. Postihuje 787 milionů lidí.

Na Světový den potravin, kdy někteří lidé mají nedostatek vody a jiní její nadbytek, bylo jen v USA vynaloženo půl miliardy dolarů na léčbu obezity a souvisejících nemocí. V USA se v tento den utratilo za hubnutí více než 154 milionů dolarů. Téhož dne zemřelo hladem přibližně 25 000 lidí. Zítra a pozítří se vyplatí na to myslet při vyhazování dalších kilogramů potravin.

Zdroj: OSN