Lucidní snění: Vědomí spánku umožňuje snícímu ovlivňovat děj snu
Možná jste si ve snu uvědomili, že spíte – a najednou jste mohli ovlivnit, co se v příběhu odehrává. To je přesně příklad lucidního snění. Možná to zní jako fantazie, ale odborníci existenci tohoto jevu potvrdili. Dnes už víme, co se přesně děje v hlavě během takového vědomého snění. A co víc – ukazuje se, že tohle zajímavé snění může pomáhat lidem v terapii nebo třeba při hledání nových nápadů.

Co na to doktoři: Jak to chodí v mozku?
Vědci zkoumající mozek přišli na to, že lucidní snění rozhodně není jen nějaký přechod mezi spánkem a buzením. Jde o speciální stav mezi REM spánkem a normálním vědomím. Když se vám podaří vědomě snít, začne pracovat ta část mozku, která má na starosti vědomí. Současně běží naplno i oblasti zodpovědné za zrak a emoce.
Studie s elektroencefalografií objevily docela specifické vzorce mozkových vln během lucidního snění. Výzkumníci naměřili větší aktivitu v takzvaném gamma pásmu, což má spojitost s vyšším vědomím. Tohle konečně jasně prokázalo, že lucidní snění opravdu existuje a rozhodně to není jen nějaká iluze.
Magnetická rezonance pak odhalila ještě zajímavější věci. Během vědomého snění se rozběhnou ty části mozku, které mají na starosti plánování a rozhodování. Člověk tak skutečně dokáže vědomě ovlivnit své chování ve snu, a dokonce se tohle dá přesně změřit.

Jak se to naučit: Techniky pro vyvolání vědomého snění
Kontrola reality se řadí k těm nejlepším způsobům, jak se k lucidnímu snění dostat. Během dne si pravidelně pokládejte otázku Spím, nebo jsem vzhůru? a zkuste jednoduchý test. Podívejte se na hodinky nebo spočítejte prsty. Když si na tohle zvyknete, budete to dělat i ve snu.
Technika MILD pracuje se silou paměti při vyvolávání vědomého snění. Před usnutím si opakujte: Příště, když budu snít, uvědomím si to. Když k tomu ještě přidáte psaní deníku snů, máte výrazně větší šanci na úspěch.
Technika probouzení je trochu složitější, ale docela dobře funguje. Nastavte si budík na REM spánek, nakrátko se vzbuďte a pak se vraťte spát s tím, že chcete lucidně snít. Nejlepší výsledky bývají po pěti až šesti hodinách spánku.
Léčení pomocí snů: Jak to pomáhá?
Psychologové zjistili, že lucidní snění skvěle zabírá na noční můry a traumata. Pacienti se dokážou naučit měnit děsivé sny a v bezpečí čelit svým strachům. Tahle metoda zabírá především u lidí s opakovanými nočními můrami.
Studie ukázaly, že terapie kombinovaná s lucidním sněním pomáhá při depresích a úzkostech. Ve snu si můžete bez rizika vyzkoušet pozitivní myšlení. Pacienti si mohou ve snu zkusit nacvičit situace, které je v běžném životě děsí.
Z lucidního snění může těžit i rehabilitace po mrtvicích. Pacienti si mohou ve snu procvičovat pohyby a tím aktivovat nervové dráhy spojené s učením. První studie naznačují, že by to mohlo pomoci při uzdravování po poškození mozku.
Kreativita ze snů: Jak umělci získávají nápady?
V lucidním snění si můžete vyzkoušet úplně cokoliv bez jakýchkoliv omezení. Kekulé přišel na strukturu benzenu ve snu, Dalí čerpal ze snů nápady pro svoje podivné malby. Tesla tvrdil, že svoje vynálezy testoval nejdříve ve snech.
Vědci zjistili něco zajímavého – řešení problémů ve snu dokáže být dokonce lepší než když se nad nimi lámete hlavy ve dne. Ve snu si můžete hrát s nejrůznějšími představami a dojít k nápadům, na které byste normálně vůbec nepřišli. Mozek má totiž během snění přístup k takovým spojením, která by jinak zůstala úplně schovaná.
Hudebníci a spisovatelé sahají po lucidním snění, když potřebují složit novou píseň nebo přijít na originální příběh. Vědomé snění jim umožňuje nahlédnout do těch míst v hlavě, kam se normálně vůbec nedostanou. Někteří umělci dokážou ve snu vymyslet celá díla, která si pak po probuzení pamatují.
Co bude dál: Kam směřuje výzkum vědomí?
Dnešní přístroje dokážou sledovat, co se děje v hlavě během snění, hodně lépe než dřív. Některé z těchto vychytávek dokážou lucidní snění dokonce nastartovat. V budoucnu by tyto technologie mohly pomoct k tomu, aby se vědomé snění podařilo vyvolat u mnohem více lidí.
Lucidní snění pořád dokáže překvapit, a badatelé v něm vidí ohromné možnosti. Další bádání postupně odkrývá nové kousky tohoto puzzle a otevírá cestu k lepšímu pochopení toho, jak spolu vlastně funguje vědomí a spánek.
Zdroje: Wikipedia, Medical News Today, healthline.com, NIH, Science Direct