Děsivá spánková paralýza: Jste napůl vzhůru, nemůžete se hnout, a vidíte i to, co ve skutečnosti neexistuje

Přidat na Seznam.cz

Nejděsivější zážitek plný úzkosti a bezmoci – takto lidé často popisují jev zvaný spánková paralýza. Během ní se nacházíme na tenké hranici mezi spánkem a bděním. Tělo je ochromené, a tak přichází na řadu náš mozek. Ten nám ovšem před probuzením naservíruje pořádnou dávku strachu a hrůzy. Nemůžeme se hnout ani křičet, jsme pouhými svědky této strašidelné scény.

Spánková paralýza trvá jen pár minut, někdy ani to ne, přesto však lidem připadá jako věčnost, než se z ní probudí. A co je na ní tak strašlivého? Mozek v danou chvíli ještě nedokáže rozpoznat realitu od snu, což zapříčiňuje to, že můžeme vidět, slyšet nebo i cítit na dotek naše noční můry. Ačkoli o tomto fenoménu ví poměrně malá část populace, je zajímavé, jak hojně je rozšířený.

Noční můra se stává skutečností

Ke spánkové paralýze dochází nejčastěji při probouzení. Nicméně to nemusí být pravidlem. Je možné se s ní setkat také při usínání nebo dokonce i krátce po usnutí. Člověk má pocit, že se probudil z jednoho snu hned do druhého. Přestože v této fázi ještě nejsou aktivní motorické funkce včetně hlasivek, jsou někteří schopni otevřít oči a pohybovat jimi – není to však samozřejmé.

Nejvýraznějším a nejděsivějším faktorem bývají halucinace. S vytřeštěnýma očima hledíme do tmy a při tom cítíme přítomnost někoho dalšího, i když jsme v místnosti sami. Tato neočekávaná setkání nebývají nikterak příjemná – většinou se mluví o démonech, běsech, duších nebo jiných nadpřirozených bytostech, třeba i o UFO. Kromě pocitu, že nám chtějí ublížit, se mohou ozývat i různé zvuky či šeptání do ucha. To vše je doprovázené tlakem na hrudi způsobující obtíže s dýcháním.

Následky na fyzickém a psychickém zdraví

Lidé zažívají nepopsatelné zděšení a hrůzu, které mohou vést až k silným úzkostem. Paralýza ovšem za pár sekund či minut sama odezní. Žádné následky na náš pohybový aparát nemá, a tak se poté můžeme začít opět hýbat tak, jak jsme zvyklí. Na naší psychice se to však může podepsat. Po takové hrozivé zkušenosti se objevují možné dopady, mezi které řadíme například strach z usínání anebo poruchy spánku. Pokud se daná osoba ocitá ve spánkové paralýze pravidelně, mohou tyto konsekvence vyústit až ke zhoršení úzkostí, případně i depresí.

Proč ke spánkové paralýze dochází?

Jak se tedy lidé ocitají v této paralýze? Celý proces se odehrává na pomezí REM fáze spánku a bdělosti. REM fáze slouží pro označení úseku, kdy jsme v hlubokém spánku, máme znehybněné svaly a jediný náš mozek zůstává aktivní. Kromě toho, že ukládáme a zpracováváme informace z předchozího dne, se nám právě v této fázi zdají sny, zejména ty živé. Spánková paralýza pak nastane tehdy, kdy je náš mozek již téměř vzhůru, ale ještě se „nestihl spojit“ se zbytkem těla.

Spánková paralýza se objevuje nejčastěji u lidí užívající alkohol nebo drogy ve větších objemech. Dále také u psychicky labilnějších osob, jež trpí úzkostmi nebo depresemi. Zažít ji mohou ovšem všichni, kteří chodí spát nepravidelně a spí málo bez ohledu na věk. Nedostatek spánku vede k deprivaci, vyčerpání a zbytečně nadměrnému stresu. Takové podmínky jsou pak pro „oživlé“ noční běsy ideální.

Co dělat, když k ní dojde

Na podobný zážitek se bohužel nedá nijak připravit, pouze mu jde předcházet. Nepanikařte, nic se vám nemůže stát. Spánková paralýza nemá dlouhého trvání a za pár okamžiků se probudíte. Nejefektivnější pomocí je pak druhá osoba, která leží ve vaší blízkosti. Stačí pouze jemný dotyk a paralýza bude u konce.

Jak spánkové paralýze předejít

Abyste se tomuto stavu vyhnuli, stačí dbát na pár základních pravidel. Jedním z klíčových je samozřejmě chodit spát každý den ve stejný čas. Nastavte si například, že ve 22:00 budete usínat a v 6:00 vstávat. Přestože to není vždy možné, myslete alespoň na pravidelných 8 hodin spánku. Nejen, že vás vysvobodí od děsivé spánkové paralýzy, ale budete se pak cítit mnohem odpočatěji. Dále se nedoporučuje usínat na zádech, protože v této poloze dochází k paralýze nejčastěji.

Spánková paralýza dodává nočním můrám život a lidem se na ni těžce zapomíná. Nemusíte mít však strach. Nejedná se o závažný stav, se kterým by bylo nutné zajít k lékaři. Prevenci navíc stačí podpořit pouze pravidelným a dostatečným spánkem, optimálně v kombinaci se zdravým životním stylem.

Zdroje: Idnes.czCs.wikipedia.org, NIH, WebMD