Hubbleův teleskop přinesl významný posun v astronomickém poznání

Přidat na Seznam.cz

V dubnu 1990 raketoplán Discovery vynesl do vesmíru teleskop pojmenovaný po Edwinu Hubblovi, vědci, který před desítkami let předpověděl, že se vesmír rozpíná. To byla symbolika, která se vám vryje do paměti. Víte, jak je to frustrující, když se snažíte vyfotit Měsíc mobilem a on je pořád rozmazaný. Teď si představte, že jste astronom a tohle zažíváte každou noc celou kariéru.

Snímek mlhoviny
Dokonalé snímky vzdálené mlhoviny překvapily nejen odbornou veřejnost, zdroj: Shutterstock

Sen o dokonalém oku

Přesně takhle se cítili vědci už od čtyřicátých let, když snili o teleskopu, který by nebyl omezen naší atmosférou. Hubble měl být odpovědí na tento problém. Náklady 4,7 miliardy dolarů z něj učinily jeden z nejdražších vědeckých projektů historie. Kritici to považovali za rozhazování peněz, ale vědci věděli, že se investice vyplatí.

Technicky byl Hubble zázrak. Dokázal zaměřit na objekt s přesností odpovídající sledování mince vzdálené 640 kilometrů. To je přesnost, která by udělala radost i nejlepšímu střelci.

Drama na oběžné dráze

A pak přišel šok. První snímky byly rozostřené a astronomové zjistili, že hlavní zrcadlo má vadu. Pouze 2,2 mikrometru, což je méně než padesátina tloušťky vlasu. Ale tato drobnost málem zničila celý projekt. Média se na NASA vrhla. Hubble se stal terčem vtipů a politici křičeli o vyházených miliardách. Ale vědci se nevzdali.

V prosinci 1993 sedm odvážných astronautů odletělo opravit Hubble přímo ve vesmíru. Instalovali mu korekční optiku, která napravila chybu zrcadla. Když přišly první opravené snímky, celému světu spadla čelist. Ostré fotografie hvězd, galaxie plné detailů, mlhoviny zářící v barvách, které jsme nikdy předtím neviděli. Hubble konečně fungoval, jak měl.

Objevy, které změnily vše

A pak začaly přicházet snímky, které předčily i nejsmělejší sny. Pillars of Creation, obří sloupce plynu a prachu v mlhovině Orel vypadaly jak z nějakého kosmického chrámu. Ten snímek viděl každý a mnohé přivedl k lásce k astronomii. Hubble potvrdil, že ve středu galaxií jsou supermasivní černé díry. Sledoval, jak se hvězdy kolem něčeho neviditelného točí šílenou rychlostí. Muselo tam být něco s obrovskou gravitací.

Největším šokem byl objev z 90. let. Hubble ukázal, že se vesmír nejen rozpíná, ale že se jeho expanze dokonce zrychluje.  Všichni čekali, že gravitace musí expanzi zpomalit. Místo toho se zjistilo, že nějaká neznámá síla, známá jako temná energie, celý vesmír roztahuje čím dál rychleji. Tohle byl objev hodný Nobelovy ceny, kterou jeho autoři v roce 2011 skutečně dostali.

James Webb Telescope
Teleskop James Webb má zrcadla určená k snímání infračerveného spektra. Pohybuje se daleko za oběžnou dráhou Měsíce, zdroj: Shutterstock

James Webb: Nový šerif ve městě

V roce 2021 přišel nový hráč, James Webb Space Telescope. Má zrcadlo třikrát větší než Hubble a dokáže vidět ještě dále do minulosti vesmíru. Mnoho lidí si myslí, že Webb Hubble nahradí. Ve skutečnosti spolu oba teleskopy spolupracují. Hubble vidí ve světle, které známe, Webb se dívá v infračerveném spektru. Jeden ukazuje současnost, druhý odhaluje nejstarší galaxie ve vesmíru.

Hubble zůstává nenahraditelný. Jeho snímky ve viditelném světle jsou prostě nádherné a pro mnoho typů pozorování není nic lepšího.

Veterán, který nezpomaluje

I ve svých třiceti třech letech Hubble pořád pracuje. Každý rok jeho data použijí stovky vědeckých studií. Nedávno pomohl změřit rychlost expanze vesmíru s dosud největší přesností.

NASA ho chce udržet v chodu minimálně do roku 2030. Postupně se některé systémy kazí, ale Hubble je stavěný tak, že dokáže fungovat i s omezenými možnostmi. Až nakonec svou službu ukončí, bude řízeně sestoupen do atmosféry, kde shoří. Bude to smutný, ale důstojný konec legendy.

Zdroje: Wikipedia, NASA, Britannica