Výlet za architekturou: Funkcionalismus, brutalismus i moderna v českých městech

Přidat na Seznam.cz

Česká republika je rájem pro všechny milovníky architektury. Na poměrně malém území tu najdete pestrou směsici stylů – od elegantního funkcionalismu přes syrový brutalismus až po odvážnou modernu.

Funkcionalismus: Elegance v jednoduchosti

Mezi světovými válkami se české země staly jedním z center funkcionalistické architektury, která kladla důraz na praktičnost, jednoduchost a čistotu tvarů.

Vila Tugendhat v Brně

Ikona světového funkcionalismu, postavená v letech 1929–1930 podle návrhu Ludwiga Miese van der Rohe, představuje mistrovské dílo své doby. Vila, určená pro manžele Tugendhatovy, uchvátí nejen použitím luxusních materiálů, jako je onyx a makassarské dřevo, ale i technickými inovacemi – například systémem automatického spouštění oken. Prohlídka tohoto prostoru je opravdovým zážitkem.

Baťovský Zlín

Ve 30. letech proměnila firma Baťa Zlín v unikátní urbanistický experiment. Racionalita, opakovatelnost a praktická architektura se zde propsaly do každodenního života – od cihlových domků pro zaměstnance až po školní budovy, nemocnice a továrny. Symbol města, Baťův mrakodrap s pojízdnou kanceláří ve výtahu, rozhodně stojí za návštěvu.

Veletržní palác v Praze

Jedna z prvních velkých železobetonových staveb v Evropě dnes slouží jako sídlo Národní galerie. Monumentální budova s čistými liniemi a rozlehlými interiéry vás ohromí i téměř sto let po svém vzniku.

Brutalismus: Syrová krása betonu

Brutalismus patří mezi styly, které vzbuzují silné emoce. Holý beton, masivní tvary a nekompromisní estetičnost charakterizují stavby, které si buď zamilujete, nebo vás zcela odradí.

Hotel Thermal v Karlových Varech

Postavený v 70. letech podle návrhu manželů Machoninových, měl Thermal nabídnout moderní zázemí pro lázeňské hosty i mezinárodní akce. Dominantou areálu je bazén nad městem s úchvatným výhledem. Dnes slouží jako hlavní centrum Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary.

Obchodní dům Kotva v Praze

Unikátní stavba z roku 1975 na náměstí Republiky zaujme pěti propojenými šestiúhelníky. Vnitřní uspořádání působí jako labyrint obchodních galerií. Kotva si přes svůj robustní vzhled našla cestu k srdcím Pražanů i návštěvníků města.

Transgas v Praze (již neexistující)

Komplex budov Transgas, kdysi symbol brutalistní architektury 70. let, zmizel v roce 2019. Přesto zůstává připomínkou doby, kdy betonová monumentalita měla symbolizovat technologický pokrok státu.

Moderna: Současné architektonické skvosty

Moderní česká architektura navazuje na tradici kreativity, ale zároveň reaguje na požadavky doby – udržitelnost, funkčnost i respekt k prostředí.

Tančící dům v Praze

Na Rašínově nábřeží v centru Prahy stojí jedna z nejfotografovanějších staveb v Česku. Dynamická stavba, za kterou stojí Frank Gehry a Vlado Milunić, připomíná tančící pár Ginger a Freda. Ačkoliv při svém vzniku vyvolala bouřlivé diskuze, dnes je ikonou moderní Prahy.

Centrum DOX v Praze

V pražských Holešovicích se podařilo proměnit starou továrnu v jedno z největších center současného umění ve střední Evropě. Industriální prostory kombinované s moderními prvky vytvářejí inspirativní prostředí pro výstavy i diskuse. Nepřehlédnutelná je i futuristická vzducholoď Gulliver na střeše centra.

DRN na Národní třídě v Praze

Architekt Stanislav Fiala spojil historickou budovu s moderní organickou přístavbou. DRN zaujme prosklenou fasádou, zelenými terasami a citlivým začleněním do městského prostředí – a právem patří mezi nejzajímavější nové stavby v Praze.

DRN na Národní třídě
DRN na Národní třídě propojuje nové se starým, zdroj: Shutterstock

Při plánování výletu můžete kombinovat jednotlivé styly a poznávat českou architekturu v celé její rozmanitosti. Například Praha nabízí všechny zmíněné styly na relativně malém území – od funkcionalistických vil na Ořechovce, přes brutalistní Kotvu, až po moderní DRN a Tančící dům.

Zdroje: wikipedia.org, urbanstage.cz, kudyznudy.cz, Youtube