Podvedená se stala spolupachatelkou. Škoda činí bezmála 350 tisíc korun
Náchodsko – Každoročně policie eviduje jen na Náchodsku desítky podvodů, ve kterých škoda přesahuje miliony korun a desítky případů problému s tzv. „legalizátory“ výnosů z trestné činnosti. Legalizace výnosů trestné činnosti je přitom nedílnou součástí podvodů, které jsou páchány v online prostředí. Přitom legalizovat ilegálně nabyté finance je trestné, ať už to daná osoba dělá vědomě či nevědomky. Jejich podílení se na podvodném jednání, za které můžou mít a nemusí mít slíbenou provizi, může znamenat trest odnětí svobody až na pět let, uvedla Policie České republiky.
Při jednom z posledních nahlášených případů na Náchodsku se na nezjištěné internetové adrese se na konci loňského roku objevil poutavý inzerát slibující výhodné investování. A právě ten zaujal 79letou ženu z Náchodska, která na něj zareagovala. Následně ji kontaktovaly osoby, které považovala za odborníky v investování. Dle jejich doporučení si nainstalovala Anydesk, program pro vzdálený přístup, aby ji mohli „odborníci“ pomoci s „investováním“. Jejich vystupování bylo natolik přesvědčivé, že se slepě řídila jejich pokyny. A během necelého měsíce tak postupně „proinvestovala“ 61 tisíc korun, které zřejmě už nikdy neuvidí. Zároveň však ženě přes její účet proteklo dalších 344 tisíc korun, které si tam pravděpodobně nechal neznámý pachatel poslat od dalších podvedených. Peníze odešly obratem na další účty.
V případě dopadení a prokázání viny hrozí dosud neznámému pachateli za trestné činy podvod, neoprávněný přístup k počítačovému systému a neoprávněný zásah do počítačového systému nebo nosiče informací a neoprávněné opatření, padělání a pozměnění platebního prostředku až 4letý trest odnětí svobody. Podvedená byla obviněna ze spáchání přečinu legalizace výnosů z trestné činnosti z nedbalosti, za což ji hrozí až roční vězení.
zdroj: Policie České republiky