Po smrti tří amerických vojáků se USA budou muset zabývat, jak potlačit Írán. „Musí existovat odstrašující prostředek,“ říká vyslanec USA

Přidat na Seznam.cz

USA – Od vypuknutí války mezi Izraelem a Gazou je to poprvé, kdy byli američtí vojáci zabiti nepřátelskou palbou. A je to možná poprvé během této současné krize, kdy se Washington musí tvrdě zabývat tak obtížným rozhodnutím, a to kde a jak by měl udeřit na Írán?

Od poloviny října se americká vojenská zařízení v Iráku a Sýrii opakovaně stala terčem útoků Íránem podporovaných milicí, při nichž byl zraněn stále větší počet amerických vojáků. USA nejméně osmkrát odpověděly údery na cíle v obou zemích.

Prezident Biden ve své první reakci nenechal nikoho na pochybách, kde je tentokrát vina. Útok dronem na Tower 22, malou základnu u jordánských hranic se Sýrií, byl dílem „radikálních militantních skupin podporovaných Íránem, které působí v Sýrii a Iráku“. Írán se ohradil a odmítl jakoukoli odpovědnost. Mluvčí íránského ministerstva zahraničí s odkazem na to, co Teherán nazývá „odbojovými skupinami“, zdůraznil, že „nepřijímají příkazy od Íránu ve svých rozhodnutích a činech, jak podporovat Palestinu“, uvádí CNN.

Všichni spojenci Íránu v tomto regionu byli vycvičeni a vyzbrojeni íránským Sborem islámských revolučních gard (IRGC) nebo byli instruováni, jak se vyzbrojit. Tato síť kontaktů se v posledních letech v rámci jejich takzvané „osy odporu“ utužila a konflikt mezi Izraelem a Gazou toto vojenské spojenectví radikálních nestátních aktérů viditelně posílil.

V posledních měsících USA zaměřily palbu na íránská aktiva v regionu, včetně toho, co bylo označeno jako výcviková základna v Sýrii a sklad zbraní IRGC. V řadě možností je nyní úder na samotný Írán nejrizikovější ze všech. Jednalo by se o první útok na íránské území od spiknutí v roce 1980, jehož cílem byla záchrana amerických rukojmích zajatých po íránské revoluci.

Poslední velmi citlivou operací USA proti Íránu byl před čtyřmi lety atentát na vrchního velitele IRGC Qasema Soleimaniho, který byl usmrcen americkým bezpilotním letounem v Bagdádu. Byl obviněn ze spiknutí s cílem zabít americké diplomaty a vojáky v celém regionu a byl klíčovou postavou při vytváření této „osy odporu“.

„Musí existovat odstrašující prostředek, jako byl útok na Soleimaniho,“ zdůraznil Joel Rayburn, bývalý zvláštní vyslanec USA pro Sýrii pro BBC. „Pokud nebude íránskému strůjci uvalena daň, budou tyto útoky pokračovat dál a dál.“

zdroj: CNN, BBC