Zlatá horečka dala do pohybu obrovské množství lidí. Sny o lepším životě ale často skončily neúspěchem

Přidat na Seznam.cz

Objevy zlata v Kalifornii a později i na Klondiku spustily šílenství, které změnilo celé regiony. Lidé se hnali za vidinou bohatství, často jen s pytlem plným naděje. Davy se valily přes oceány, města rostla jak houby po dešti a společnost se obrátila vzhůru nohama. 

Za bohatstvím napříč světem

Když se v roce 1848 rozkřiklo, že u Sutterova mlýna v Kalifornii někdo našel zlato, dlouho to netrvalo. V roce 1849 už proudily tisíce lidí z celého světa na západ USA. Říkalo se jim „forty-niners“. Přijížděli z Evropy, Číny, Jižní Ameriky i Austrálie. Mnohdy s holýma rukama a snem, že se z nich stanou milionáři.

Podobně to o pár desítek let později vypadalo na Klondiku, kde se v roce 1896 našlo zlato u Bonanza Creek. Lidé se vrhali do nehostinného Yukonu, často v naprosto nepřipraveném stavu. Cesta byla těžká, počasí kruté a konkurence tvrdá.

Ale lidé přesto šli. A nebylo jich málo. Kalifornie zažila v krátké době příliv statisíců lidí. Malé osady se proměnily ve města, typicky třeba San Francisco, které se z nenápadného přístavu změnilo během pár let v rušné centrum.

Růst a pád ekonomik

Zlatá horečka přinesla peníze, hodně peněz. Ale ne vždycky těm, co ryžovali. Vydělávali hlavně ti, co zlato nepotřebovali kopat – obchodníci, bankéři, dopravci. Tam, kde před pár lety stála prérie, najednou byly hotely, saloony, železnice i banky.

Místní ekonomiky zažily boom. Všechno rostlo ohromnou rychlostí – od prodeje krumpáčů po provoz pošty. Jenže jakmile se zlato začalo tenčit, přišel sešup. Města se vylidňovala, doly se zavřely, podniky zkrachovaly. Vznikaly tzv. ghost towns – města duchů, kde zůstaly jen prázdné domy a oprýskané nápisy.

Třeba takový Dawson City v Kanadě – během horečky tam žilo přes 30 tisíc lidí. Dnes? Necelé dva tisíce. A většina z nich žije z turistů, kteří přijíždějí nasáknout atmosféru zašlé slávy.

Město duchů Bodie v kalifornském okrese Mono se stalo městem rozmachu během zlaté horečky v roce 1876
Město duchů Bodie v kalifornském okrese Mono se stalo městem rozmachu během zlaté horečky v roce 1876, zdroj: Shutterstock

Nový svět, nové problémy

Zlatá horečka neznamenala jen změnu ekonomiky, ale taky pořádně zamíchala společenskými kartami. Do zlatých oblastí se stahovali lidé všech národností, ras a profesí. Zákon a pořádek? Ten často dorazil až poslední. A tak nebyla nouze o zločin, podvody nebo divoké přestřelky.

Napětí rostlo i mezi přistěhovalci a původními obyvateli. Domorodé kmeny byly často vytlačeny ze svých území, někdy i násilím. Místo slibovaného rozvoje přišlo pro ně období ztráty a útlaku.

Zároveň se začaly tvořit nové společenské vrstvy. Zatímco jedni vydělávali miliony, jiní sotva přežívali. Vznikly rozdíly, které často přetrvaly i poté, co zlato zmizelo.

A co zůstalo, když bylo po všem

Když zlatá horečka skončila, ne všechno zmizelo s ní. Některé oblasti se dokázaly proměnit a dál růst – třeba právě Kalifornie, která se nakonec stala ekonomickým tahounem celých Spojených států. Ale jinde zůstala jen spoušť – vyčerpané doly, zničená příroda a města, kde už nebyl nikdo, kdo by zhasl.

Zlaté horečky nám dnes slouží spíš jako připomínka. Ukazují, co všechno dokáže lidská touha po bohatství – jak rychle se dá postavit celé město, ale i jak rychle se může všechno rozpadnout. A že i když někdy člověk skutečně „zbohatne přes noc“, většinou to přináší víc následků než jen plnou kapsu.

Zdroj: denik.cz, zoom.iprima.cz