Žena s Downovým syndromem prohrála u odvolacího soudu případ potratového práva

Přidat na Seznam.cz

Žena jménem Heidi Crowter se odvolala proti potratovému zákonu, který umožňuje potrat plodu s Downovým syndromem až do jeho narození, protože to ovlivňuje sebeúctu postižených osob. Soudci odvolacího soudu však rozhodli, že zákon o potratech nezasahuje do práv „žijících postižených.“

Deník The Guardian informoval, že podle současné legislativy pro Anglii, Wales a Skotsko platí 24 týdenní lhůta pro interrupci, pokud „neexistuje podstatné riziko, že pokud by se dítě narodilo, trpělo by takovými fyzickými nebo mentálními abnormalitami, že by bylo vážně postižené“, což zahrnuje i Downův syndrom. Tento zákon tak umožňuje také interrupci až do okamžiku porodu.

Crowter, která trpí tímto onemocněním, tvrdila, že tato pravidla jsou vůči lidem s Downovým syndromem diskriminační. Uvedla, že právní předpisy „nerespektují můj život“, a v červenci 2021 podala žalobu proti vládě u Nejvyššího soudu spolu s 33letou Maire Lea-Wilson ze západního Londýna, jejíž syn Aidan má Downův syndrom.

V pátečním rozhodnutí však tři vyšší soudci odvolání zamítli a uvedli, že o zákonech o potratech rozhoduje parlament.

Ve shrnutí rozhodnutí soudci uvedli: „Soud uznává, že mnoho lidí s Downovým syndromem a dalšími postiženími bude rozrušeno a uraženo skutečností, že diagnóza vážného postižení během těhotenství je zákonem považována za důvod k ukončení těhotenství, a že to mohou považovat za naznačování, že jejich vlastní život má menší hodnotu. „Domníváme se však, že pocit, že to zákon naznačuje, sám o sobě nestačí k tomu, aby vedl k zásahu do práv podle článku 8 (na soukromý a rodinný život, zakotvený v Evropské úmluvě o lidských právech),“ uvedli soudci.

„Zákon vznikl v roce 1967, kdy jsme kvůli chromozomu navíc nesměli chodit ani do školy. Takže si myslím, že je načase, aby soudci šli s dobou a skutečně se setkali s lidmi s Downovým syndromem,“ dodala Crowter.

BBC News uvedly, že statistiky potratů v Anglii a Walesu v roce 2021 od Úřadu pro zlepšení zdraví a nerovnosti ukazují, že 3 370 potratů (1,6 %) bylo provedeno na základě „důvodu E“, tedy klauzule, která je podle týmu paní Crowter diskriminační.

„Jsem velmi naštvaná, že plody s Downovým syndromem mohou být potraceny až do okamžiku narození. To mi říká, že nejsem ceněna a stojím za mnohem méně než někdo, kdo Downův syndrom nemá,“ řekla Crowter po vyslechnutí verdiktu.

Zdroj: The Guardian, BBC News