Univerzální vakcína proti chřipce by mohla zabránit budoucí pandemii, uvádí nově publikovaná vědecká studie

Přidat na Seznam.cz

Vědci v časopise Science ve čtvrtek 24. listopadu publikovali studii o experimentální vakcíně, která by měla chránit proti všem 20 známým typům chřipky. Vakcína využívá stejnou technologii mRNA jako úspěšné vakcíny proti Covidu.

„Vakcíny proti sezónní chřipce poskytují jen malou ochranu proti pandemickým kmenům chřipkového viru. Je obtížné vytvořit účinné prepandemické vakcíny, protože není jisté, který subtyp chřipkového viru způsobí příští pandemii,” uvádí vědci ve studii.

Vakcína poskytla při prvních testech na myších a fretkách širokou ochranu proti všem 20 známým podtypům chřipkového viru A a B, což by mohlo otevřít cestu k univerzálnímu očkování proti chřipce. Antigeny, které vakcína obsahuje mohou naučit imunitní systém s nimi bojovat a snad i s jakýmkoli novým kmenem. To by mohlo pomoci zabránit budoucím pandemiím.

Dvoudávková vakcína využívá stejnou technologii mRNA, která se používá v očkovacích látkách covid-19 vyvinutých společnostmi Pfizer, BioNTech a Moderna. Dodává malé lipidové částice obsahující instrukce mRNA pro buňky, aby vytvořily repliky tzv. hemaglutininových proteinů, které se objevují na povrchu chřipkových virů.

Ostatní vakcíny proti chřipce obsahují pouze jednu či dvě verze hemaglutininu. Jelikož nová vakcína obsahuje 20 různých typů, je zde naděje, že imunitní systém rozpozná jakýkoli chřipkový virus, se kterým se v budoucnu setká. Vakcína by tak měla poskytnout lidem základní úroveň imunitní paměti vůči různým chřipkovým kmenům, což by znamenalo, že při příští pandemii bude mnohem méně nemocných a také se sníží počet úmrtí.

I přesto, že jsou studie velmi slibné, nemohou si být vědci jisti, dokud nebudou provedeny klinické studie na dobrovolnících, uvádí BBC News.

Zdroj: Science, BBC News