Ukrajinské námořní drony „Sea Baby“ v akci. Záběry zachycují útok dronů na Krymský most

Přidat na Seznam.cz

Na internetu se objevily první záběry z útoků námořních dronů na Krymský most. Použité byly drony „Sea Baby“ a ten nesl 850 kg výbušnin. Drony útočily celkem dva z každé strany. Píše deník DailyMail.

Nedávné časté útoky na Krymský most či ruské lodě v okolí Krymu má na svědomí ukrajinský námořní dron přezdívaný „Sea Baby“. Ten unese až 1000 kg výbušniny a je vybaven kamerami pro noční vidění. Dron byl součástí většího útoku více dronů. K mostu se ale dostaly jen tyto dva, ty po nárazu explodovaly. Jeden měl za cíl část mostu s kolejemi a druhý zas část se silnicí. Poškození mostu bylo značné.

Záběry z útoku poskytla mediím ukrajinská rozvědka, jak píše Businessinsider. Samotný ukrajinský dron je experimentální a byl ve vývoji několik měsíců, takže na základě jeho úspěšnosti se později ještě doupraví, aby byl efektivnější. Díky těmto zkušenostem je ukrajinský vývoj námořních dronů jeden z nejpokročilejších na světě. Protože jako jediný ho můžou otestovat přímo na svém nepříteli, což je o hodně lepší a více vypovídající než počítačová simulace či test v kontrolovatelném prostředí. Ukrajinská rozvědka také oznámila, že tento útok byl jen pouhý začátek.

Zdroj: redakce, Twitter, dailymail, businessinsider