Nepřehlédněte: Toto poslední ledovcové jezero s úchvatně modrou vodou leží jen kousek od Česka
Horská jezera berou dech i těm, kteří mají rádi spíše ruch velkoměsta. Kromě světoznámých jezer se v Alpách nachází i zapomenutá jezírka s nádhernou barvou i okolní přírodou.
Alpy jsou obrovským horským pásmem. To se táhne přes 8 evropských zemí. A sice přes Francii, Švýcarsko, Německo, Itálii, Rakousko, Slovinsko, Monako a Lichtenštejnsko. Jako takové je vůbec největším pohořím Evropy. Nejvyšší horou je s 4 808 metry nad mořem Mont Blanc nacházející se mezi Francií a Itálií. Kromě alpských ledovců a vysokých hor se zde nachází i bohatá fauna a flóra. Opomenout nesmíme ani jezera. Větších i menších jezírek je v Alpách na 1 200. Mezi ta nejznámější patří švýcarské Zermattské jezero, italské Lago di Como nebo další z alpských jezer Hallstatt.
Maličké jezírko s klidnou přírodou
Více než desítka alpských jezer je natolik populárních, že v době sezóny musí být regulován počet návštěvníků. Existují ale i klidnější místa. O co méně mají turistů, o to více tato jezírka nabírají na své kráse.
Jedním z téměř již zapomenutých jezer, je v překladu takzvané modré jezero nacházející se v Berner Oberlandu. Jezero Blausee je přírodním klenotem bavorských Alp. Na první pohled vás překvapí jeho velikost. Rozkládá se pouze na 0,1 km². Někteří jej přirovnávají k malému rybníčku. I přes svou menší velikost vám ale vezme dech. Proč? Sytě modrá barva čistého jezera skýtá jedinečný pohled. Ten je doplněn přírodou obklopující jezero.
Jezero se nachází přibližně ve výšce 1 600 metrů nad mořem. Umístění nedaleko hranic s Rakouskem v oblasti pohoří Berchtesgadener Alpen není u turistů příliš známé. K malému jezírku se většinou vydává jen hrstka turistů.

Jedno z posledních ledovcových jezer
Jezero vzniklo v důsledku ledovcové činnosti. Hluboký kotel vyhloubil ledovec Blaueis. Jako takové je jezero vůbec jedním z posledních ledovců v této oblasti. Jeho probíhající změny neustále upravují krajinu v blízkém okolí. Kromě alpských vrcholů lze cestou k jezeru zahlédnout i horské pastviny. Ničím nerušená příroda je oblíbeným fotografickým zájmem nejen amatérských fotografů.
Při návštěvě této oblasti se kromě turistiky můžete pustit také do horolezectví. Blaueissee je i rybářským rájem. Ještě před tím, než se rozhodnete ulovit zde například pstruha, informujte se o podmínkách, za kterých je rybaření v této oblasti možné.
Minerální voda průzračně modré barvy
Jezero Blaueissee je pojmenováno podle své barvy. Na této sytě modré barvě má podíl hned několik faktorů. Zásadní je složení vody. Ta je bohatá na minerály pocházející z ledovců. Způsobená mineralizace vytváří modrou barvu podobnou barvě i dalších alpských jezer. Efekt modře zesiluje také tání ledovce Blaueis. To uvolňuje mikroskopické částice rozptylující světlo. Právě tání sněhu a ledu zajišťuje průzračně čistou vodu.
Několikahodinová procházka i pro rodiny s dětmi
Zaujalo vás toto jezero natolik, že k němu plánujete výlet? Díky nenáročnému terénu je doporučován i pro rodiny s dětmi. Z Prahy trvá cesta přibližně 6 hodin. Obvykle není delší než 450 kilometrů. Ideální je trasa směrem na Salzburg a Berchtesgaden. Parkoviště se od jezera nachází přibližně 2,5 hodiny chůze. A to ve vesničce Ramsau.

Kromě jízdy autem můžete vsadit i na veřejnou dopravu. Vlakem se za 4 až 5 hodin dostanete do Salzburgu. Zde cesta pokračuje autobusem do Berchtesgadenu, odkud vás autobus zaveze do Ramsau. Turistická trasa vedoucí různými horskými stezkami trvá maximálně 3 hodiny. Terén není příliš náročný. Rozhodně ale nepodceňte své vybavení. Připravte si dostatek tekutin, svačinu i kvalitní obuv pro horskou turistiku.
Zdroje: Blausee, Packedagain